Wina francuskie
Francja posiada więcej dobrych marek niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Tu robi się najwyżej cenione, najdroższe i najtrudniejsze do zdobycia wina. Powodem tego jest długa tradycja sięgająca czasów rzymskich oraz położenie geograficzne kraju.
Dysponuje ona zróżnicowanym klimatem, doskonale nadającym się do upraw winorośli, od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego na północnym zachodzie po brzeg Morza Śródziemnego na południu. Tysiące doskonałych siedlisk znajdujących się w centrum kraju korzysta z dobrodziejstw gór, rzek i dolin. Nigdzie na świecie nie ma takich ilości gleby wapiennej.
Metody produkcji i klasyfikacja win we Francji
Francuskie ośrodki enologiczne przez wiele lat kreowały nowe metody produkcji, sposoby walki z chorobami, pleśniami i szkodnikami. Francuskie wina są punktem odniesienia dla winiarzy z całego świata. Tu narodziła się większość klasycznych odmian winorośli, stąd wyruszyły w daleką drogę sadzonki, które zapoczątkowały nowoczesne winiarstwo w Ameryce Południowej i Południowej Afryce.
Francuska biurokracja pilnie strzeże jakości produkcji przy pomocy ścisłych przepisów klasyfikujących regiony, dopuszczalne odmiany, wymaganą minimalną dojrzałość winogron, wydajność z hektara, metody produkcji itp.
Rodzaje win produkowanych we Francji
Nazwy wielu regionów Francji stały się synonimem pochodzących z nich win i głęboko weszły w kulturę winiarską. Wystarczy wspomnieć Szampanię, gdzie powstają najsłynniejsze w świecie wina musujące produkowane tzw. metodą tradycyjną (druga fermentacja przeprowadzana jest w butelce).
Wina musujące powstają także w Alzacji, geograficznie i klimatycznie podobnej do Niemiec. Region ten słynie przede wszystkim ze spokojnych win opartych na sześciu tradycyjnych białych szczepach i jednej czerwonej odmianie dopuszczonych w regionie: pinot noir, riesling, aromatyczne gewürztraminery i muskaty, ekstraktywne pinot gris i delikatne pinot blanc, wreszcie lekkie i owocowe sylvanery. Czytaj więcej
Dolina Loarysłynie nie tylko z malowniczych zamków, ale również z białych win, głównie z odmian chenin blanc i sauvignon blanc. Palma pierwszeństwa jednak, zarówno pod względem cenowym, jak i prestiżowym należy się Burgundii, szczególnie tym białym winom z najsłynniejszych apelacji Złotego Stoku: Chassagne-Montrachet, Puligny-Montrachet czy Meursault.
Bordeaux jest nie tylko największym pod względem wielkości produkcji regionem Francji, ale też bijącym wszystkie rekordy pod względem ilości drogich marek. Czerwone wina z okręgów takich jak Médoc, Graves czy St-Émilion, tworzone najczęściej z merlota, cabernet sauvignon i cabernet franc, zachwycają potężną strukturą, piękną barwą i aksamitną tanicznością.
Zupełnie inne jest południe Francji z Doliną Rodanu oraz śródziemnomorskim wybrzeżem, na którym rozciąga się region Langwedocja-Roussillon. Robi się tu potężne, bardzo owocowe i mocne wina czerwone oraz eleganckie i rześkie wina różowe.
Oprac. Witosław Stępień
Regiony winiarskie Francji: Bordeaux, Burgundia, Szampania, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Alzacja, Langwedocja-Roussillon, Prowansja, Korsyka, Region Południowo-Zachodni, Jura i Sabaudia.