Wina Sauvignon Blanc
Odmiana winorośli pochodząca z Francji, której nazwa prawdopodobnie wywodzi się od francuskich słów sauvage „dziki”, a to dlatego, że owoce tej odmiany są podobne do kształtu owoców dzikorosnącej winorośli, i blanc „biały”. Źródła podają, że sauvignon blanc jest potomkiem savagnina, co tłumaczy, dlaczego te dwie odmiany bywały w przeszłości ze sobą mylone. Od savagnina zaś pochodzi odmiana cabernet sauvignon, czyli krzyżówka sauvignon blanc i cabernet franc.
Sauvignon blanc jest sadzony w wielu światowych regionach winiarskich, dając bardzo orzeźwiające, świeże białe wino. Odmiana ta jest również składnikiem słynnych win deserowych Sauternes (owoce zbiera się podczas późnych zbiorów) i Barsac. Niektóre blanki sauvignon z Nowego Świata, zwłaszcza z Kalifornii, można również nazwać „fumé blanc”.
Owoce sauvignon blanc zbiera się we wczesnej fazie dojrzewania lub podczas tradycyjnych zbiorów w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Małe owoce są bardzo podatne na szlachetną pleśń Botrytis oraz na zwykłą pleśń. Korzystna jest odporność rośliny na mączniaka prawdziwego i rzekomego.
Charakter wina
W zależności od klimatu smak może wahać się od agresywnie trawiastego do słodko tropikalnego. W chłodniejszym klimacie winogrona mają tendencję do produkcji win o zauważalnej kwasowości i „zielonych smakach” – trawy, agrestu, zielonej papryki i pokrzywy z nutami owoców tropikalnych i kwiatowych. Wina starzone w beczkach mają dymne aromaty, co może być także wynikiem fermentacji. Sauvignon blanc jest odmianą dopuszczalną w produkcji białego bordo razem z sémillon, muscadelle i ugni blanc.
Czytaj więcej
Wraz z rieslingiem sauvignon blanc był jednym z pierwszych szlachetnych win butelkowanych na zakrętkę, zwłaszcza przez nowozelandzkich producentów.Starzenie wina
W większości przypadków wino z sauvignon blanc pije się młode, gdy jego intensywne aromaty są świeże, ale są rejony gdzie winiarze mają inne podejście do jego produkcji. Należy do nich bordoski region Pessac-Léognan. Część wins jest tu fermentowana i starzona w dębowych beczkach, co nadaje mu okrągłego ciała oraz pikantnych tostowych nut. W Pessac-Léognan owoce z sauvignon są mieszane z owocami z sémillon, dzięki czemu wino nabiera ciała i złożoności.
W niektórych krajach Nowego Świata również pewną część wina dojrzewa się w beczkach, co odróżnia je potem od typowych na rynku świeżych i owocowych produktów. Robi się tak np. w Kalifornii i Nowej Zelandii.
Najlepiej smakuje
Odmiana szczególnie dobrze smakuje z potrawami warzywnymi. Dobrym kompanem na pewno okażą się szparagi, cukinia, bakłażan czy papryka. Warto więc łączyć to wino z lekkimi sałatkami, kaszami czy też warzywnymi tartami wzbogaconymi np. o ser kozi, z którym sauvignon blanc tworzy wspaniałe kompozycje smakowe. Ponadto sauvignon blanc jako jedno z nielicznych win doskonale smakuje w połączeniu z owocami morza i rybami. Polecamy więc spróbować podać kieliszek sauvignon blanc w towarzystwie owoców morza w tempurze, sashimi czy też z dorszem bacalhau com natas, przez niektórych zwanym narodowym daniem Portugalii.
Regiony upraw
Francja
Sauvignon blanc jest trzecią najczęściej uprawianą odmianą we Francji z powierzchnią upraw sięgającą w 2009 roku 26,839 ha. Francuskimi regionami winiarskimi, w których zaraz po chardonnay uprawia się najwięcej sauvignon blanc, jest Langwedocja-Roussillon (26,839 ha) i Akwitania (7,117 ha). Jednak miejscem, gdzie sauvignon blanc ukazuje się w swojej najlepszej okazałości jest zdecydowanie Dolina Loary z apelacjami Sancerre i Pouilly Fumé – nieblendowany, niebeczkowany, ale reprezentujący swoje najlepsze terroir. Wina bazowe są z wysoką kwasowością, wytrawne, z wyraźnymi świeżymi zielonymi owocami. Te najlepsze mogą wymagać roku lub więcej w butelce, żeby jeszcze bardziej wyrazić charakter siedliska.
Hiszpania
Chociaż klimat Hiszpanii jest z reguły zbyt gorący dla sauvignon blanc, w 2008 roku uprawy sięgnęły tutaj 2,515 ha, najwięcej w regionach Kastylia-La Mancha i Kastylia-León. Znajdziemy tutaj jednak przykłady win białych fermentujących w beczkach.
Niemcy, Austria
W Niemczech wina z odmiany sauvignon blanc znajdziemy pod nazwą muskat-silvaner, gdzie w Wirtembergii, Frankonii czy Palatynacie z tej odmiany powstają wina aromatyczne, niestarzone, z lekko mineralną końcówką. To jednak w Austrii sauvignon blanc jest bardziej doceniany, szczególnie w Styrii, w której powstają wina o niezwykle wyrazistych aromatach.
Kalifornia
W 2010 roku Kalifornia mogła pochwalić się aż 6,235 ha upraw sauvignon blanc, których najwięcej było w Sonomie, Dolinie Napy i Dolinie Centralnej. Większość regionów jest zbyt ciepła, by wytwarzać wina o trawiastych aromatach, tak charakterystycznych dla sauvignon blanc, tak więc powstaje tu wino bogatsze i łagodniejsze, często delikatnie starzone w beczce, w cieplejszych rejonach Północnego Wybrzeża z aromatami melona. W Kalifornii, i nie tylko, rośnie produkcja słodkich win w stylu Sauterne’a za sprawą reakcji sauvignon blanc ze szlachetną pleśnią.
Australia
Po chardonnay i semillon jest to najpopularniejsza odmiana Australii, co prawdopodobnie zawdzięcza sukcesowi, jaki sauvignon blanc odniósł w Nowej Zelandii. Po latach 70. uprawy zaskakująco wzrosły, w 2008 sięgnęły 6,405 ha.
Nowa Zelandia
Kraj ten przez swych mieszkańców często nazywany jest domem tej odmiany, pomimo tego, że ma tu bardzo krótką historię. Uprawa sauvignon blanc wzrosła tu z zawrotną szybkością szczególnie na przełomie lat 90. i 00. Owocne zbiory, niedrogie beczki dębowe, krótki okres starzenia, w końcu ogromna popularność sprawiły, że w 2011 roku zarejestrowano tu 18 000 ha upraw tej odmiany. Największą popularnością cieszą się wina z Marlborough, charakteryzujące się wręcz ostrym, niemal agresywnie owocowym aromatem.
RPA
Sauvignon blanc jest tutaj nieco delikatniejszy, jednak wciąż bardzo świeży. W 2008 roku była to trzecia najczęściej uprawiana odmiana w kraju, z największym rozmachem hodowana w Stellenbosch. Sauvignon blanc jest także uprawiany w Szwajcarii, Czechach (szczególnie ważna odmiana na Morawach), Słowenii (w regionach Primorska, Podravje), Chorwacji, Rumunii, Grecji, Mołdawii, Izraelu, na Malcie czy Cyprze, w USA, Chile, Urugwaju, Argentynie, Indii i Japonii.
Oprac. Marta Gorajska
Inne nazwy: fumé blanc, muscat-sylvaner.