Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Wina Cabernet Sauvignon

sprawdź szczegóły
Cabernet Sauvignon - francuska odmiana winorośli
Cabernet sauvignon to najpopularniejsza na świecie odmiana, z której produkowane są wina zarówno wytrawne, jak i te o wyższym stężeniu cukru. Pochodzi z Francji i jest krzyżówką odmian cabernet franc i sauvignon blanc. Wino z cabernet sauvignon cieszy się niezrównaną popularnością ze względu na bogaty smak i wysoką zawartość tanin, jak również na wspaniały i elegancki bukiet, jaki rozwija podczas leżakowania w beczce, przywodzący na myśl nuty wanilii, tostów i przypraw, oraz duży potencjał starzenia się.

Charakter wina

Klasyczny cabernet sauvignon ma nuty czarnej porzeczki, której towarzyszyć mogą cedr, zioła, czekolada oraz charakterystyczna nuta zielonej papryki, która staje się mniej wyrazista w miarę starzenia się wina. Winorośl uprawiana w umiarkowanym klimacie daje wina delikatniejsze, o nutach wiśni, oliwki i tytoniu. W winach z Południowej Australii cabernet sauvignon nabiera ożywczej nuty eukaliptusa i mentolu.

Cabernet starzony w beczce

Wina cabernet sauvignon są cenione szczególnie za ich wyjątkową zdolność do starzenia. Przechowywane w dębie wina zyskują charakterystyczny smak i łagodne taniny. A to wszystko powoduje, że z czasem bordoskie cabernety nabierają skoncentrowanego, złożonego smaku. Wymaga to jednak od koneserów cierpliwości. Wina z Bordeaux potrzebują na złagodnienie około dziesięciu lat i najczęściej po osiągnięciu eleganckiej dojrzałości mogą leżakować przez co najmniej kolejną dekadę. W przypadku win z Australii, Kalifornii, Włoch czy Hiszpanii dotyczy to w dużej mierze tylko win z grupy premium. Większość jest gotowa do picia znacznie szybciej.

Cena cabernet sauvignon

Cena zależna jest od miejsca pochodzenia oraz wielkości produkcji z krzewu, która ma znaczący wpływ na koncentrację aromatów oraz bogactwo smaku win z tej odmiany. Wina młode, przechowywane w beczce krótko lub w ogóle, posiadają znacznie mniej skoncentrowany smak i aromat niż te, które dojrzewały w dębie dłuższy czas i były pieczołowicie doglądane podczas leżakowania w piwnicach. Te ostatnie nabierają zupełnie innego, mocnego charakteru. Na cenę wpływa również ogromna popularność odmiany związana zarówno z łatwością uprawy (odpornością winorośli), a także rozpoznawalnością nazwy, którą bez względu na miejsce występowania łatwo zapamiętać i wymówić.
Cabernet sauvignon jest najlepiej sprzedającą się marką wśród wszystkich odmian na świecie.

Najlepiej smakuje

Wysoka zawartość tanin oraz bogaty, owocowy smak, znaczący poziom alkoholu oraz wpływ dębowej beczki sprawiają, że wina z odmiany cabernet sauvignon idealnie smakują w towarzystwie tłustych mięs, ciężkich sosów oraz idealnie współgrają z jagnięciną i dziczyzną. Wysmażone steki oraz grillowane mięsa, jak również dania z dodatkiem cykorii najlepiej współgrają z tą odmianą i zdecydowanie nie tracą w tym towarzystwie, bo dania te doskonale podkreślą walory wina. Cabernet jest polecany również do dań oraz deserów na bazie gorzkiej czekolady. Wino pasuje również podane do wyrazistych ostrych serów, zwłaszcza szwajcarskich jak appenzeller czy francuskich cantal, mimolette, angielskiego chedara i włoskiego parmezanu.

 

 

 

Czytaj więcej

Regiony upraw cabernet sauvignon

Bordeaux, Francja

Jedne z najlepszych i długo leżakowanych cabernet sauvignon pochodzi z Bordeaux, który to region uważany jest za „miejsce narodzin” odmiany. Choć najczęściej występuje tu jako kupaż – słynna mieszanka bordoska – wraz z cabernet franc oraz merlotem. Szczep jest też dominującą odmianą kupaży w Médoc, Graves. Pierwszymi posiadłościami, w których uprawiano winorośl były Château Mouton Rothschild oraz Château d'Armailhac w apelacji Pauillac.

Tradycyjnie w regionie Bordeaux okres maceracji winogron trwał trzy tygodnie, co miało ogromny wpływ na koncentrację barwy i aromatów wina. Ten zabieg powoduje również znacznie wyższą koncentrację tanin w powstającym winie. Wyrazisty smak młodych roczników z wysokim poziomem garbników potrzebuje do złagodnienia starzenia w dębie i kilku lat dojrzewania, aby wydobyć z odmiany jej bogactwo. To z kolei sprawia, że wina z lewego brzegu rzeki Gironde w regionie Médoc i Graves, posiadające nuty cedru, cygara czy aromat fiołków koneserzy cenią najwyżej.

Lżejsze i delikatniejsze wina powstają z tej odmiany w Dolinie Loary. W Bergerac służy do produkcji win różowych. W innych regionach Francji cabernet mieszany jest z odmianą carignan i syrah, natomiast w Langwedocji występuje samodzielnie w winach typu vin de pays.

Inne regiony

Znacznie bardziej przystępne dla konsumentów, posiadające owocowe aromaty, są wina z cabernet sauvignon powstające w Nowym Świecie, gdzie nie tylko czas maceracji winogron jest krótszy, ale przede wszystkim klimat pozwala pozyskać owoce zawierające znacznie niższy poziom pirazyny, odpowiadającej za aromat zielonej papryki. Tu również powszechną metodą jest starzenie wina w dębowych beczkach, pozwalające zmiękczyć taniny.

Winiarstwo bułgarskie odniosło sukces na rynkach międzynarodowych wprowadzając do sprzedaży wina powstających właśnie z cabernet.

W ostatnim czasie liczne wysokie wyróżnienia zdobywa cabernet z Izraela, który systematyczne zwiększa ilość nasadzeń tej odmiany.

Cabernet z Ameryki Południowej

W Argentynie cabernet sauvignon jest najczęściej łączony z najbardziej popularnym w tej części świata malbeckiem. W chilijskim regionie Aconcagua cabernety znane są z aromatów dojrzałych owoców czarnej porzeczki i ziemistej nuty i potrzebują nieco dłuższego czasu, aby dojrzeć. Te z regionu Colchagua, gdzie ze względu na cieplejszy klimat grona pełniej dojrzewają, powstają wina o bogatym owocowym smaku z nutą słodyczy, niższą kwasowością oraz delikatniejszymi taninami.

Cabernet z Australii

Cabernet sauvignon jest drugą najczęściej uprawianą odmianą w Australii, po shirazie, z którym jest często mieszany. W Dolinie Barossa daje pełne skoncentrowane wina, a w chłodniejszym regionie Clare Valley powstają wina bardziej owocowe. Wina z Doliny Yarra cenione są za równowagę kwasowości, garbników i owocowego smaku cabernetów.

Cabernet z Południowej Afryki

Cabernet sauvignon jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych win produkowanych w Południowej Afryce. Powstają tam zarówno wina jednoodmianowe, jak i mieszane. Region Stellenbosch słynie z ciężkich, pełnych win, natomiast Konstancja znana jest z win o bardziej ziołowo-miętowym charakterze.

 

 

 

Główne obszary upraw
Francja (gł. lewobrzeżne Bordeaux), Włochy, Nowy Świat (zwłaszcza Kalifornia), Europa Środkowo-wschodnia, Bliski Wschód (Château Musar).
    pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel