Wina z regionu Kampania
Dobrym punktem orientacyjnym dla położenia Kampanii jest Neapol. Tereny z winogradami położone się wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego na północ i na południe od miasta oraz na wschodzie w górach. Kampania chlubi się największą ilością win objętych klasyfikacją DOCG w południowej Italii. Bogactwu odmian w Kampanii sprzyja różnorodność ukształtowania terenu oraz sięgająca starożytności nieprzerwana tradycja.
Najbardziej znanymi białymi odmianami w regionie Kampanii są fiano i greco (z odmiany greco bianco). Chociaż uprawiane w wielu miejscach, najlepszą jakość uzyskują w apelacji Fiano Avelino DOCG oraz Greco di Tufo DOCG. Fiano charakteryzuje się średnią kwasowością, średnią budową, aromatami melona i mango. Zwykle pije się je młode, ale lepsze wina dojrzewają w beczce i w butelce rozwijają aromaty miodu i wosku.
Wina z odmiany greco (nazwa świadczy o rodowodzie sięgającym starożytnej Grecji) mają mocniejszą kwasowość, są lżejsze i charakteryzują się aromatami zielonych jabłek, brzoskwiń, marakuji. Spośród odmian czerwonych w Kampanii najbardziej prestiżowe jest aglianico nero. Ma głęboko ciemny kolor, wysoką kwasowość i mocne taniny. Najsłynniejsze wina tej odmiany powstają w apelacji Taurasi DOCG. Dziewiętnaście innych win posiada status DOC, ale i tak wszystkie wina jakościowe stanowią ledwie kilka procent produkcji całego regionu liczącego ponad 45 tysięcy hektarów winogradów.
Winiarze w Kampanii znacznie bardziej niż w innych częściach Włoch przywiązani są do lokalnych odmian jak np.: coda di volpe, piedirosso czy falanghina.