Katalońskie wino musujące z organicznych upraw winorośli powstałe przy zastosowaniu metody tradycyjnej. W kieliszku przejrzyste, o słomkowej barwie ze złotymi przebłyskami. Nos czysty, prosty i elegancki, zdominowany przez aromaty owoców z wyraźnym jabłkiem, gruszką i koprem na pierwszym planie, z ciastem drożdżowym w tle. Na podniebieniu przyjemnie owocowe, z dobrze zintegrowanymi bąbelkami, harmonijne, złożone, dojrzałe i smakowite.
Podawać do owoców morza, ryb, przekąsek lub jako aperitif.
Wino rekomenduje:
Dorota Romanowska
Redaktor magazynu „Czas Wina”, pilot wycieczek enoturystycznych, posiada tytuł WSET Level 3
Wino na prezent – dla wielbicieli win musujących
Mimo, iż najbardziej oczywistym prezentem dla kogoś gustującego w winach musujących byłby szampan, polecane przeze mnie wino nim nie jest. Co ciekawe, chociaż pochodzi z Katalonii – prawdziwego zagłębia win musujących o nazwie cava, także do tej licznej grupy nie należy. To wino powstało w stosunkowo nowej, utworzonej w 2014 roku apelacji o nazwie Clàssic Penedès, jednak pewna jestem, że prawdziwy miłośnik musiaków będzie usatysfakcjonowany. Wino to bowiem wyszło spod ręki jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie o nazwisku Torelló. Obecnie w świecie hiszpańskich win musujących działa już trzech Agustích Torelló, reprezentujących trzy kolejne pokolenia; nestor rodu Agustí Torelló Mata, który zasłynął stworzeniem znakomitej Kripty, jego syn Agustí Torelló Sibill i wnuk Agustí Torelló Roca. Przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia od mniej więcej dziesięciu lat pracują nad swoim projektem winiarskim, w ramach którego między innymi tworzą znakomite wina musujące w samym sercu Penedès. Odrzucając ideę ponadregionalności apelacji Cava, wespół z kilkoma innymi, podobnie myślącymi zapaleńcami doprowadzili do utworzenia apelacji Clàssic Penedès dla win musujących, w 100 procentach organicznych, powstających metodą tradycyjną i pradawną (ancestrale).
Wszystkie winogrona wykorzystywane do tworzenia tych win muszą pochodzić z krzewów winorośli uprawianej na terenie Penedès. Obowiązkowo, przynajmniej 15 miesięcy, dojrzewają nad osadem, co w praktyce czyni wszystkie wina powstające w ramach DO Clàssic Penedès reservami. Jest to pierwsza na świecie w 100 procentach organiczna apelacja dla win musujących. Właśnie takie wina rodzą się w super nowoczesnej winiarni Agustích w Sant Sebastià dels Gorgs (Alt Penedès). Są to prawdziwie niepowtarzalne, autentycznie regionalne musujące wina, sygnowane Clássic Penedès doskonale odzwierciedlające charakter siedliska, z którego pochodzą. Wszystkie wina obydwaj Agustí robią tylko z odmian od wieków uprawianych w regionie, takich jak macabeu, xarel·lo, parellada, monastrell, garnatxa negra i malvasia de sitges. W przypadku polecanej przeze mnie zdecydowanie wytrawnej musującej reservy ograniczyli się zaledwie do dwóch – macabeu i xarel.lo. Wino dojrzewało nad osadem przynajmniej 20 miesięcy, w efekcie czego mamy do czynienia bardziej z winem statecznym i poważnym niż zwiewnym i niezobowiązującym. W moim odczuciu – zdecydowanie gastronomicznym, które spożywane z rybami, owocami morza, potrawami z ryżu o charakterze orientalnym czy różnorodnymi tapas rozbłyśnie, zachwycając swoistą finezją. Znakomite także jako aperitif. Do tego wszystkiego jeszcze jedna arcyważna kwestia – musowanie. AT Roca Brut Nature Reserva może się pochwalić bąbelkami idealnie pasującymi do charakteru wina – subtelnymi, rasowymi, o długiej żywotności, których widokiem można się napawać w nieskończoność.