Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Wina półsłodkie

Polacy nie przepadają ani za winami bardzo wytrawnymi, ani zupełnie słodkimi. Te pierwsze często odbierają jako zbyt kwaśne lub drażniąco taniczne, drugie bywają zbyt ciężkie, przytłaczające nadmiarem aromatów i cukru. Dlatego chętnie sięgamy po wina półwytrawne i półsłodkie, stanowiące kompromis skrojony pod przeciętnego konsumenta również tego który dopiero zaczyna interesować się winem.

Wino półsłodkie może mieć dowolny kolor – czerwony, biały lub różowy, może też być spokojne, musujące albo tylko lekko „szczypiące”, frizzante. Można je robić też praktycznie z każdego szczepu, chociaż są odmiany, które lepiej się do tego nadają niż inne ze względu na występujące w nich aromaty i zawartość cukru. W Hiszpanii najczęściej wykorzystuje się do takich win szczep tempranillo, we Włoszech kupaże na bazie merlota lub sangiovese, w Niemczech wszechstronnego rieslinga lub gewürztraminnera. Półsłodkich jest też wiele win ze szczepów występujących lokalnie: endemicznych odmian gruzińskich oraz dostępnych w naszej ofercie polskich win z odmian solaris, hibernal i johanniter.

Wina półsłodkie charakteryzują się wyrazistą, ale nieprzytłaczającą słodyczą oraz aromatami świeżych owoców i kwiatów. Dzięki temu mają dość szerokie zastosowanie w foodpairingu: mogą byś podane jako aperitiff, do owocowych deserów, pieczonych warzyw, delikatnych mięs i wyrazistych serów. Unikać należy jedynie połączeń z rybami i owocami morza. Dobrze schłodzone półsłodkie wina białe i różowe doskonale orzeźwią w gorący letni dzień, można się też pokusić o przygotowanie z czerwonego półsłodkiego wina sangrii.

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel