Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Fantini Group

sprawdź szczegóły

Fantini Group to prężnie działająca, powstała w 1994 roku jako Gruppo Farnese, firma koncentrująca się na produkcji jakościowych win w południowych regionach Półwyspu Apenińskiego. Założyło ją trzech ludzi – nieżyjący już biznesman Camillo De Iuliis, Valentino Sciotti piastujący obecnie stanowisko prezesa i Filippo Baccalaro – główny enolog grupy. Od samego początku przyświecała im idea tworzenia win z lokalnych odmian w Abruzji – krainie położonej na pograniczu północy i południa Włoch. Tutaj do dziś, w Ortonie, mieści się siedziba Fantini Group. Obecnie w ramach grupy powstają wina nie tylko w Abruzji, ale także w Kampanii, Bazylikacie, Apulii i na Sycylii, z czego ponad 92 procent trafia na rynki zagraniczne do 76 krajów. Od jakiegoś czasu działają także w Toskanii, gdzie rodzi się najbardziej chyba znane włoskie wino o nazwie chianti. Za wina powstające w poszczególnych regionach odpowiadają zarówno lokalni winemakerzy, będący codziennie na miejscu, jak i nadzorujący ich poczynania konsultanci. W przypadku win abruzyjskich, sycylijskich, apulijskich i toskańkich jest to Filippo Baccalaro – pochodzący z Piemontu, energiczny i szukający wyzwań winiarz w trzecim pokoleniu, którego chęć zdobywania nowych doświadczeń przywiodła do Abruzji. Pieczę nad winami z Kampanii i Bazylikaty sprawuje Alberto Antonini, wcześniej współpracujący z najznamienitszymi włoskimi producentami takimi jak Antinori czy Frescobaldi, a także winiarniami w USA, Chile, Kanadzie, Urugwaju i Argentynie, gdzie jest współwłaścicielem winiarni Altos Las Hormigas.

Wina Fantini Group

Powstające pod egidą Fantini Group wina bardzo szybko trafiły w gusta odbiorców na całym świecie. W ciągu zaledwie kilku lat od rozpoczęcia działalności firma stała się największym eksporterem abruzyjskich win, przykuwając uwagę dynamiką swej działalności, jakością tworzonych win i szybko odniesionym sukcesem handlowym. Z roku na rok wzrastała produkcja, a firma coraz szerzej zataczała kręgi, obejmując stopniowo zasięgiem całe południe Włoch. Ostatnimi czasy rozpoczęła także działalność na Półwyspie Iberyjskim tworząc znakomite wina w La Manchy. Wszystkie powstające w ramach grupy wina, niezależnie od miejsca powstania, łączy bezsprzecznie wysoka jakość i zwracająca uwagę estetyką prezentacja. W przypadku Fantini widać wyraźnie dbałość o szczegóły oraz to, że każdy biznesowy krok został gruntownie przemyślany; nic nie pozostawiono przypadkowi.

Najważniejsza jest współpraca

Fantini Group, chociaż niemal w każdym z regionów posiada własne winnice, zakrojoną na szeroką skalę produkcję opiera głównie na winogronach kupowanych od lokalnych winogrodników. Zatrudnieni w spółce agronomowie wybierają do współpracy posiadaczy najlepszych, czasami bardzo starych, bywa, że nawet 60 czy 70-letnich winogradów, nierzadko liczących zaledwie po parę hektarów, podpisując z nimi długoterminowe kontrakty na dostawę gron. Taka współpraca trwa już od kilkudziesięciu lat. W Fantini nikt nie kwestionuje oczywistego faktu, że satysfakcjonujące pod względem jakościowym wino można otrzymać tylko z odpowiednich winogron. Prawidłowość ta dotyczy win z wszystkich linii, począwszy od najniższej, a na najwyższej, w ramach której powstaje emblematyczne dla firmy, zrodzone pod wpływem sugestii Hugh Johnsona, zupełnie wyjątkowe Edizione Cinque Autoctoni, skończywszy.

Nie byłoby go, gdyby nie wyjątkowej jakości winogrona i nie pomogłaby nawet dogłębna znajomość winiarskiego rzemiosła osobiście nad nim pracującego głównego winemakera firmy i jednego z jej założycieli – Filippo Baccalaro. Jest to wino ze wszech miar szczególne, pomyślane trochę na wzór supertoskanów, ale w przeciwieństwie do nich stworzone w oparciu o endemiczne odmiany południa Włoch – montepulciano, malvasia nera, primitivo, negroamaro i, spotykane dla odmiany niemal na terenie całego Półwyspu Apenińskiego, sangiovese.

 

Zobacz wina według winiarni

 

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel