Wina z regionu Walencja
To rejon będący częścią hiszpańskiego Levantu. Jego nazwa pochodzi od nazwy stołecznego miasta całej prowincji. Obszary winiarskie rozciągają się na wschód i na południe od miasta Walencja. Uwaga – Walencja to pojęcie winiarsko bardzo mylące. To jednocześnie osobny region winiarski (Walencja), jak i samoistna apelacja (DOP Valencia).
Region pozostaje pod wpływem ciepłych mas powietrza znad Morza Śródziemnego, ale im dalej w głąb lądu, tym klimat staje się coraz bardziej suchy. Spośród uprawianych tu odmian wyróżnia się monastrell. Robi się z niego unikatowe wino fondillón – jedno z najstarszych słodkich win świata, które własną apelację uzyskało dopiero w 2009 roku.
Przetrwało jako lokalny, wiejski przysmak. Monastrell ma bardzo małe jagody, koncentrujące wielką ilość cukrów. Dlatego tradycyjnie wytwarzane wino fermentowało wolno, a stężenie alkoholu dochodziło w nim do 16%, co z kolei powodowało, że wina nie trzeba było wzmacniać. Dobrze rozwija się tu też produkcja win organicznych, właśnie w Walencji można znaleźć największych producentów tego typu win.
Z odmian białych uprawia się tu emerseguere, muscat aleksandryjski oraz lokalny musca de valencia, z którego robi się wino wzmacniane.