Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Château La Mission Haut-Brion

sprawdź szczegóły

Château La Mission Haut-Brion to posiadłość w apelacji Pessac-Léognan w północnej części Graves, której początki sięgają XVI wieku i związane są ściśle z losami rodziny Lestonnac. Jednak większą sławę zaczęła zyskiwać począwszy od 1682 roku, kiedy znalazła się w rękach zakonu misjonarzy lazarytów, którym także zawdzięcza obecną nazwę. Bracia szybko przystąpili do wprowadzania znaczących ulepszeń w posiadłości, bardzo skutecznie dbając o jej dalszy rozwój, tak że już w niecałe stulecie jej znaczenie wyraźnie wzrosło. W XIX wieku majątek nabyła rodzina Chiapellas z Luizjany, a światowa reputacja La Mission odnotowała kolejny wzrost, potwierdzony zdobyciem przez powstające w niej wina złotego medalu podczas Międzynarodowej Wystawy w Londynie w 1862 roku. Także działania rodziny Woltnerów, do której posiadłość należała w latach 1919–1983, uczyniły z Château La Mission Haut-Brion miejsce o światowej renomie.

Od 1983 roku Château La Mission Haut-Brion stanowi część Domaine Clarence Dillon, do której należy także Château Haut-Brion.



Czytaj więcej

Nowy właściciel poddał renowacji zamek oraz wyposażył winiarnię w najnowocześniejszy sprzęt do produkcji wina. Przed wejściem do piwnicy, prawdziwej „katedry wina”, zwiedzający są teraz witani w krużganku nieopodal małej kaplicy Notre-Dame d'Aubrion wzniesionej pod koniec XVII wieku.

Należące do Château La Mission Haut-Brion winogrady zajmują powierzchnię 29 hektarów, z czego niemal 25 obsadzonych jest ciemnymi odmianami takimi jak merlot, cabernet sauvignon i cabernet franc, a zaledwie cztery – białymi; sémillon i sauvignon blanc.

Obecnie powstające w posiadłości wina to Château La Mission Haut-Brion Rouge, Château La Mission Haut-Brion Blanc, La Chapelle de La Mission Haut-Brion i legendarne La Clarté de Haut-Brion, do którego stworzenia wykorzystuje się winogrona uprawiane w siedliskach dwóch prestiżowych posiadłości: Château Haut-Brion i Château La Mission Haut-Brion.

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel