Wina z regionu Apulia
Apulię łatwo odnaleźć na mapie, bo znajduje się na obcasie włoskiego buta. Półwysep oblewają od wschodu Adriatyk, a od zachodu wody Zatoki Tarynckiej. Takie położenie sprawia, że w regionie panuje wilgotny morski klimat, co w połączeniu ze słońcem i ciepłem południa stwarza idealne warunki do uprawy winorośli, szczególnie odmian czerwonych. W rezultacie wytwarza się tu bardzo dużo wina, zarówno w gigantach winiarskich, prywatnych i spółdzielczych, jak i mniejszych winiarniach skoncentrowanych na jakości. W niektórych apulijskich winnicach nadal uprawia się bardzo stare krzewy. Dają mały plon, ale w owocach jest ogromna koncentracja smaku i aromatu.
W Polsce od kilku lat bije rekordy popularności pochodząca z Puglii odmiana primitivo (przede wszystkim DOC Primitivo di Manduria). To genetyczny krewniak kalifornijskiego zinfandela. Wino kochane jest za rubinową barwę, intensywne aromaty tytoniu, śliwek, wiśni w czekoladzie, pełne ciało (wysoki alkohol) i słodkie, dojrzałe taniny.
Również bardzo cenione są wina wytwarzane ze szlachetnej odmiany negroamaro. Przy kontrolowanej wydajności powstają z niej wina o pełnym ciele, średniej kwasowości i taniczności oraz bogatym, owocowym nosie. Wina z tej odmiany robi się w DOC Salice Salentino. Trzecią odmianą jest mniej znana uva di troia (DOC Castel del Monte).