Wina Ekologiczne
Strona główna / Blog / Wiedza o winie / Wina Ekologiczne
WINA EKOLOGICZNE
Po czym poznać wina ekologiczne i jak je rozróżnić?
Temat win produkowanych ze specjalną troską o środowisko naturalne oraz o naturalność i ekologiczność samego finalnego produktu jest dość skomplikowany z jednego ważnego powodu: wkraczamy tu bowiem w świat pojęć i trendów, które wciąż jeszcze albo nie doczekały się odpowiednich regulacji prawnych, a tym samym ciąży na nich odium wieloznaczności i nieścisłości, albo regulacje te istnieją jedynie w zakresie lokalnym, zwykle związanym z przepisami winiarskimi danego kraju.
Nie dość zatem, że z wielkim trudem przychodzi nam oddzielić generalne zasady winiarstwa organicznego od naturalnego, a naturalnego od biodynamicznego, to jeszcze okazuje się, że granice te inaczej przebiegają w Australii, USA, Niemczech czy Szwajcarii. Spróbujmy jednak, odwołując się do przykładów z bogatego portfolio Domu Wina, wprowadzić trochę porządku do tej tematyki. Pod ogólnym hasłem – wina ekologiczne – zebraliśmy wina z uwzględnieniem ich podziału na:
WINA ORGANICZNE
Wina z upraw organicznych i wina organiczne
Choć powszechnie posługujemy się dziś terminem „wina organiczne”, w prawodawstwie europejskim funkcjonuje on dopiero od kilku lat. Do roku 2012 na terenie Unii Europejskiej można było produkować (i anonsować na etykiecie) tylko wina „z organicznych upraw”. Różnica między jednymi a drugimi jest dość zasadnicza. Wina z organicznych upraw to te, które wyprodukowane zostały co prawda z owoców zbieranych wyłącznie w winogradach certyfikowanych jako organiczne, ale w oparciu o konwencjonalne metody winifikacji (standardowy poziom siarczynów, drożdże komercyjne, klarowanie, stabilizacja, filtracja). W ofercie Domu Wina certyfikaty upraw organicznych mają między innymi takie winiarnie jak Bodegas Aragonesas czy Álvaro Palacios. Wina organiczne tymczasem to te, które powstały zgodnie z zasadami nie tylko organicznego winogrodnictwa, ale także organicznej winifikacji (jak wina z włoskiej winiarni Cielo e Terra i Palacios Remondo czy bułgarskiej winiarni Telish). Pierwsze zasady upraw organicznych zostały wytyczone przez założoną w 1972 roku i do dziś istniejącą Międzynarodową Federację Ruchów Organicznego Rolnictwa (IFOAM). Pierwsze wina produkowane z owoców zebranych w organicznych winogradach pojawiły się w latach 80., zaś dopiero w 1991 roku nad kwestią wspólnego unormowania zasad organicznej uprawy winorośli pochylili się urzędnicy z całej Europy. W roku 2012 ukazały się unijne rozporządzenia dotyczące nie tylko organicznej uprawy winorośli, ale także zasad organicznej winifikacji.
Najważniejsze zasady organicznej uprawy winorośli dotyczą:
Najważniejsze zasady organicznego winiarstwa dotyczą natomiast:
Żeby było trudniej, należy pamiętać także i o tym, że aż do wspomnianego roku 2012 określenie „wina organiczne” używane było głównie w winiarstwie amerykańskim (lub szerzej: nowoświatowym), zaś w Europie, wzorem Francji, stosowano – i nadal stosuje się powszechnie – kategorię „win z upraw biologicznych” (AB – Agriculture Biologique).
WINIARSTWOZRÓWNOWAŻONE
Sustainable Wines – istotna dbałość o środowisko
Ten typ rozsądnego gospodarowania zasobami rolnymi wpływa istotnie na to, w jakim środowisku żyć i pracować będą nasze dzieci i wnuki. Idee winiarstwa „zrównoważonego” staje się dziś niesłychanie popularna, co szczególnie widać np. we współczesnym winogrodnictwie hiszpańskim czy chilijskim. Wśród przykładowych producentów posiadających lokalne certyfikaty zrównoważonego rozwoju wypada wymienić dom szampański Philipponnat (jedną z pierwszych ekologicznych wytwórni w Szampanii), chilijską winiarnię Viña la Rosa, australijską Thorn-Clarke Wines czy francuskie Château de la Cour.
Sustainable Wines to specyficzna kategoria, często niesłuszne traktowana jako podgrupa win organicznych. Nie każde bowiem gospodarstwo certyfikowane organicznie/biologicznie musi spełniać wymogi zrównoważonego rozwoju, choć z pewnością winogrodnicy ekologiczni sytuują się bliżej popularnej idei sustainability niż większość winiarzy konwencjonalnych. W największym skrócie zrównoważony rozwój w rolnictwie, a zatem także winogrodnictwie, zakłada troskę nie tylko o dobrobyt i zdrowie współczesnych beneficjentów działalności rolniczej, ale w równym stopniu troszczy się o los kolejnych pokoleń mieszkających i pracujących na tej samej ziemi. Wielką wagę przywiązuje się zatem w gospodarstwach/winnicach „zrównoważonych” do ograniczenia do minimum zabiegów mających ujemny wpływ – nawet w perspektywie wieloletniej – na środowisko naturalne (nawożenie, opryski), kontroluje właściwie odprowadzenie nieczystości, gospodarkę wodną (opartą tam, gdzie się da, na wtórnym użyciu wody w obiegu technologicznym) i zużycie energii elektrycznej.
WINA WEGAŃSKIE
Vegan Friendly
Na pierwszy rzut oka każde wino powinno nadawać się do spożycia przez wegetarian czy nawet wegan (unikających nie tylko mięsa, ale także wszelkich produktów odzwierzęcych, jak nabiał czy miód). W końcu wino powstaje z winogron. W istocie w gotowym produkcie, jakim jest wino, znajdziemy w śladowych ilościach sporo odzwierzęcych składników używanych jako środki klarujące: kurze białko, kazeina, klej rybi czy żelatyna. Substancje te zazwyczaj nie pozostają w gotowym produkcie – kiedy „zrobią swoje”, czyli np. przyciągną i zwiążą pływające w winie osady, są usuwane. Niemniej sam fakt użycia w procesie produkcji środków pochodzenia zwierzęcego stanowi odstępstwo od surowych zasad weganizmu. Do innych środków odzwierzęcych od czasu do czasu używanych przy produkcji wina należą także bazujące na mleku kleje używane przy produkcji korków aglomerowanych (czyli takich zrobionych z okruszków zamiast jednego kawałka kory dębowej), czy wosk pszczeli do pokrywania szyjek butelki.
Dla tych więc, którzy nie przełkną wina klarowanego kazeiną, pojawiają się na rynku specjalnie oznaczone produkty winne. Włoskie stowarzyszenie wegan opracowało na przykład znaczek „Vegan. Qualità Vegetariana” umieszczany na takich produktach. Jednak zdecydowana większość win wyprodukowanych bez użycia odzwierzęcych produktów nie informuje o tym fakcie na etykiecie – by wyjść naprzeciw weganom poszukującym stosownych dla swej diety produktów stworzono rozmaite wyszukiwarki internetowe (np. http://www.barnivore.com/wine), gdzie wina podzielone są na dwie proste kategorie „vegan friendly” and „not vegan friendly”.
Złośliwi mogą oczywiście postawić pytanie, jakimiż to substancjami klaruje się wina, w których nie sposób zastosować tak naturalnych i neutralnych dla zdrowia środków jak kurze białko, ale nie jesteśmy złośliwi… Tym bardziej, że część win określanych jako „vegan friendly” najzwyczajniej w ogóle się nie klaruje ani nie filtruje – moda na wina wegańskie idzie bowiem w parze z równoległą modą na wina naturalne, surowe, biodynamiczne itp.
Oprac. MB