Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Golan Heights Winery

Golan Heights Winery

Strona główna / Blog / Słynne winiarnie / Golan Heights Winery

GOLAN HEIGHTS WINERY

Jedna z najważniejszych winiarni współczesnego Izraela

Golan Heights Winery jest jedną z największych winiarni współczesnego Izraela i w pewnym sensie najważniejszym producentem w kraju. W opinii wybitnych krytyków winiarskich Izraela z Danielem Rogovem na czele, jest odpowiedzialna za umiejscowienie Izraela na mapie światowego winiarstwa. Praktycznie stało się to w momencie kiedy na rynku, w 1984 roku, pojawiły się powstałe w Golan Heights Winery wina. Najważniejsze, że po ponad trzydziestu latach winiarnia ta wciąż plasuje się w Izraelu na pozycji lidera pod względem produkcji win wysokojakościowych.

Golan Heights Winery Starożytna historia win Izraela Współczesna historia win Izraela
Izrael – winiarski Nowy Świat w jednym z najstarszych regionów uprawy winorośli na świecie...

Nieustający pionierzy

Golan Heights Winery to jedna z najbardziej zaawansowanych winiarni na świecie. W Izraelu są pionierami niemal we wszystkich dziedzinach związanych z uprawą winorośli i produkcją wina. Oto kilka przykładów „pierwszych kroków”, które postawili:

  • wprowadzenie nowych odmian winorośli
  • pierwsza szkoła wina
  • pierwszy konkurs sommelierski
  • pierwszy festiwal kulinarny
  • przyjęcie zasad zrównoważonej uprawy winorośli LODI RULES
  • założenie pierwszej szkółki winorośli sygnowanej ENTAV
Golan Heights Winery
Golan Heights Winery - Wyjątkowe siedlisko

Winnice

Siedlisko

Zanim jednak w latach 80. ubiegłego wieku światło dzienne ujrzały wina Golan Heights Winery, kilka lat wcześniej zrobiono rozpoznanie mające na celu wyłonienie najbardziej odpowiednich siedlisk pod winnice. Uwagę skoncentrowano na Wzgórzach Golan interesujących zarówno pod kątem budowy geologicznej jak i doskonałego klimatu. Obszar ten położony jest na wysokości czasem dochodzącej nawet do 1000 metrów n.p.m., charakteryzuje go duża amplituda temperatur między dniem i nocą, a także wulkaniczne gleby. Biorąc to wszystko pod uwagę nie dziwi zgodne orzeczenie zespołu najwyższej klasy specjalistów, że miejsce to pod winogrady jest wprost idealne.

W 1976 roku rozpoczęto nasadzenia przy użyciu starannie wybranych sadzonek kalifornijskich. W 1983 roku ruszyła produkcja win Golan Heights Winery, i praktycznie już pierwszy rocznik sprawił, że odnotowano otwarcie nowego rozdziału izraelskiego winiarstwa.
Analizy poszczególnych siedlisk przeprowadzili specjaliści z kalifornijskiego uniwersytetu Davis, ale był to zaledwie początek; w praktyce przez kolejnych 30 lat tamtejsze winogrady poddawane były i wciąż są nieustannym badaniom i mapowaniom mającym na celu wytyczenie najlepszych parceli dla poszczególnych szczepów i klonów winorośli. W ostatnich latach badania te wykonuje się przy użyciu techniki pomiaru intensywności naświetlenia różnych części winnic.

Odmiany – klucz do sukcesu

Specjaliści z Golan Heights Winery od początku nie mieli najmniejszych wątpliwości, że produkcja nowoczesnych izraelskich win powinna bazować na szeroko rozpoznawalnych międzynarodowych odmianach, a nie na ciepłolubnych szczepach uprawianych w kraju w przeszłości, takich jak carignan, grenache czy petite sirah. Szybko okazało się, że mieli rację; do dziś Golan Heights Winery słynie ze znakomitych cabernetów, merlotów i chardonnay, choć nie brak także doskonałych win z różnych innych odmian, takich jak syrah, sauvignon blanc, riesling, pinot noir, a także niemal niespotykanych poza Półwyspem Apenińskim nebbiolo i sangiovese.

Oprócz sadzonek i części technologii z Kalifornii sprowadzono także bardzo efektywną strukturę organizacji pracy opartą na amerykańskich standardach; dostarczający do winiarni swoje zbiory winogrodnicy muszą liczyć się z tym, że część z nich, niespełniająca surowych wymogów związanych z dojrzałością gron, zostanie odrzucona. Z drugiej strony mają świadomość, że za owoce bardzo dojrzałe, bogate w cukier i kwasy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie. System ten bardzo szybko poskutkował wyraźną poprawą jakości zbieranych winogron.

Golan Heights Winery – fakty i liczby

  • położenie na styku Europy, Azji i Afryki
  • szerokość geograficzna 33°
  • wiele różnych mikroklimatów
  • gleba wulkaniczna
  • uprawy na wysokości od 400 do 1200 metrów n.p.m.
  • zbiory od połowy lipca do końca października
  • 5500 hektarów winnic
  • winnice: 24 podzielone na 400 bloków
  • odmiany winogron: 20 (12 czerwonych, 8 białych)
  • winogrodnicy: 16
  • stacje meteorologiczne: 14
Winemaker Victor Schoenfeld

Winemaker

Wizja Victora Schoenfelda

Nieustająco wysoki poziom powstających w Golan Heights Winery win jest zasługą głównego winemakera winiarni Victora Schoenfelda, którego upór, ambicja i talent poparte umiejętnościami wyniesionymi z Davis University w Kalifornii oraz praktyką m.in. w Sonoma Preston, w Sonoma Creek i u Roberta Mondaviego, a także pracą w Chateau St. Jean (także w Sonomie) oraz w Champagne Jacquesson & Fils w Szampanii, wyniosły wina z wizerunkiem lampy oliwnej na światowy piedestał.

Victor zawitał do nowo powstałej Golan Heights Winery, ponieważ jej właściciele poszukiwali zdolnych winemakerów po całym świecie (wówczas nie było jeszcze profesjonalnych enologów wśród obywateli Izraela) oferując im krótkie staże. Tyle, że Victor zadomowił się na Wzgórzach na dobre. Powtarza, że dziś o wiele wyraźniej widzi gigantyczny potencjał winiarstwa na Wzgórzach Golan, niż wtedy gdy zaczynał pracę, w 1991 roku. Ma za sobą całe lata pracy polegającej na gruntownym badaniu siedliska. Praktycznie nikt w Izraelu poza nim tak dokładnie nie przyjrzał się warunkom klimatycznym i geologicznym poszczególnych parcel. Na Wzgórzach powstały najnowocześniejsze w kraju stacje meteorologiczne, precyzyjne urządzenia nawadniające, a cały obszar pod uprawę został bardzo dokładnie „zmapowany” pod kątem winogrodniczego potencjału. Mimo nagromadzenia nowoczesnej techniki cel Victora był od początku do końca możliwie najbliższy naturze: chodziło mu przede wszystkim o to, aby wniknąć w siedlisko i poznać je na wskroś. Tylko w ten sposób, poprzez tę bardzo mocną więź, winiarz staje się zdolny do stworzenia wina w pełni odzwierciedlającego specyfikę danego terroir.

Tak to już jest, że w sztuce winiarskiej technika nigdy nie zastąpi intuicji, umiejętności, a także kreatywności winiarza – których na szczęście u Victora nie brak; co więcej, z biegiem czasu wszystkie wymienione przymioty wspaniale rozwinął i pogłębił podczas kolejnych lat pracy na Wzgórzach Golan. Stąd w bogatej ofercie Golan Heights Winery znakomite wina z pojedynczych działek powstające wyłącznie w latach najlepszych zbiorów, takie jak El Rom Cabernet Sauvignon, nie tylko doskonale wyrażające specyfikę poszczególnych siedlisk, ale także wykorzystujące drzemiący w nich niekwestionowany potencjał.

Znajomość sztuki tworzenia wina bardzo trafnie została swego czasu skomentowana przez Daniela Rogova uważającego, że Golan Heights Winery zbiera recenzje i punkty, dzięki którym może rywalizować z najlepszymi wytwórniami Kalifornii, Francji czy Włoch, a Victor Schoenfeld i jego drużyna muszą rzeczywiście znać się na rzeczy. W kontekście powyższego nie dziwi, że Golan Heihghts Winery ma na koncie tytuł Najlepszej Winiarni Nowego Świata przyznany jej przez magazyn „Wine Enthusiast” w 2012 roku.

Znajomość sztuki tworzenia wina bardzo trafnie została swego czasu skomentowana przez Daniela Rogova uważającego, że Golan Heights Winery zbiera recenzje i punkty, dzięki którym może rywalizować z najlepszymi wytwórniami Kalifornii, Francji czy Włoch, a Victor Schoenfeld i jego drużyna muszą rzeczywiście znać się na rzeczy.
Golan Heights Winery - W trosce o środowisko

W trosce o środowisko

Certyfikat zrównoważonych winnic

Z biegiem czasu winiarnia zrobiła kolejny ważny krok w swojej historii, wprowadzając program „zrównoważonych winnic” i uzyskując certyfikat o tej samej nazwie. Zrównoważony rozwój jest uważany za najbardziej skuteczne i znaczące podejście do pozytywnego oddziaływania na uprawę winorośli. Reguły tego programu oparte są na doświadczeniach kalifornijskiego regionu Lodi; polegają na przyjęciu ponad 120 standardów zrównoważonego rozwoju odnoszących się do zarządzania glebą, ekosystemami, gospodarką wodną, szkodnikami, przedsiębiorstwem i zasobami ludzkimi.

Certyfiakt – Sustainable wine

  • zrównoważona uprawa winorośli
  • energia słoneczna
  • organiczna winnica
  • oczyszczanie ścieków
  • utylizacja odpadów płynnych
  • recykling szarej wody
  • recykling produktowy
  • społeczna odpowiedzialność
Wina Golan Heights Winery

Trzy lampy

Linie win Golan Heights Winery

Wszystkie innowacje i certyfikaty jednak niewiele byłyby warte, gdyby nie jakość powstających w winiarni Golan Heights Winery win. A one cieszą się wysokimi notowaniami zarówno wśród krytyków jak i „zwykłych” konsumentów. Mają wszystko co trzeba, by każde z nimi spotkanie uczynić miłym dla podniebienia i zapamiętanym na długo. Tyle, że po ich spróbowaniu już człowiek wyczekuje następnej okazji do degustacji… A przebierać naprawdę jest w czym, jako że w winiarni wina powstają w kilku liniach.

Linia win Mount Hermon

Linia Win Hermon

Świeżość i owocowość, a także przystępność to atuty win linii Mount Hermon stanowiących niejako pierwszy krok na drodze wtajemniczenia. Za sprawą swej nazwy wina te przywołują obraz najwyższego szczytu łańcucha górskiego Antylibanu – posiadającej kilka przydomków góry Hermon. Jest ona także zwana „siwowłosą górą” lub „śnieżną górą”, a w Izraelu „oczami państwa” ze względu na rolę, jaką odgrywa w izraelskim systemie wczesnego ostrzegania. Na Mount Hermon właściwie składają się trzy wierzchołki o niemal takiej samej wysokości, które zimą i wiosną pokryte są śniegiem.

Linia win Gamla

Linia Win Gamla

Kolejną grupę win stanowi linia Gamla, której nazwę zaczerpnięto od bardzo wyjątkowego miejsca będącego symbolem heroizmu w Izraelu – starożytnego miasta Gamla wzniesionego na stromych zboczach góry kształtem przypominającej wielbłądzi garb (stąd nazwa – gamla w języku hebrajskim znaczy wielbłąd). To w tym miejscu, w początkach naszej ery, buntownicy żydowscy dzielnie walczyli przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei. Dziś znajduje się tu ważne stanowisko archeologiczne i park narodowy.

Wina z linii Gamla też mają mocny, wręcz nieugięty charakter – w końcu nazwa zobowiązuje! Na ich etykietach widnieje lampa srebrna.

Linia win Yarden

Linia Win Yarden

I wreszcie najsłynniejsza linia – Yarden, wizytówka win Golan Heights Winery. Ona z kolei nazwę swą wzięła od rzeki Jordan (po hebrajsku Yarden) – największej i najważniejszej w Izraelu. Chociaż nie poraża rozmiarem, jest zupełnie wyjątkowa – to rzeka przebaczenia, nadziei i nowego życia. Zachwyca przybyszów swą historią i pięknym widokami, wywołując jednocześnie rozmyślania o przemijaniu. W ramach tej linii, z owoców winorośli uprawianej na najlepszych parcelach i najdokładniej oddających subtelności poszczególnych siedlisk, powstają wina klasy premium. Wspólnymi cechami wszystkich są soczysty owoc, ekstrakt, doskonała struktura i moc. Etykiety tych win opatrzone są wizerunkiem lampy złotej.
Warto także mieć na uwadze, że zarówno w ramach linii Yarden jak i Gamla, w Golan Heights Winery metodą tradycyjną powstają znakomite wina musujące.

Wina Golan Heights Winery

Wina Koszerne

Koszerność

Sprawa najwyższej wagi

Powstające w Golan Heights Winery wina są koszerne czyli zrobiono je zgodnie z zasadami kaszrutu. Aby wino mogło być certyfikowane jako koszerne, podczas jego wyrobu muszą być spełnione pewne wymagania. Tyle, że jak się im uważnie przyjrzeć, jasne staje się, że żadne z tych wymagań na pewno nie ma negatywnego wpływu na powstające wino, a niektóre są ogólnie przyjętymi normami stosowanymi powszechnie w winiarstwie na świecie, z koszernością niemającymi nic wspólnego.


Zatem by powstało wino koszerne, do produkcji wina należy używać wyłącznie produktów certyfikowanych jako koszerne (np. koszernych drożdży winiarskich) oraz pojemników i pomieszczeń, które zostały odpowiednio oczyszczone (tanki muszą być absolutnie sterylne). Owoce muszą pochodzić z co najmniej czteroletnich krzewów. Od momentu, kiedy trafią do winiarni, tylko Żydzi celebrujący szabas mogą mieć z nimi (także po przetworzeniu) jakikolwiek kontakt. Pomiędzy rzędami winorośli nie mogą rosnąć żadne inne owoce ani warzywa. Co siedem lat winogrady muszą obowiązkowo, przez rok, leżeć odłogiem i „odpoczywać”. Wreszcie z każdej beczki i tanku, w których wino dojrzewa, należy odlać symboliczną jego ilość w ofierze dla Świątyni w Jerozolimie.

Ciekawość niewątpliwie może wzbudzać fakt, że w wielu koszernych winiarniach pracują winemakerzy, którzy chociaż są Żydami, to najczęściej nieortodoksyjnymi. Są wyszkoleni, tak jak Victor Schoenfeld, w najlepszych uniwersytetach Kalifornii, Australii czy Francji, z praktyką w bordoskich châteaux i toskańskich winiarniach. Potem wracają do Izraela, by działać w tamtejszych przedsiębiorstwach. Okazuje się, że mogą robić wino, chociaż kaszrut zabrania im go dotykać, mając do pomocy ortodoksyjnych pomocników. Kiedy enolog chce spróbować wina z beczki, jego pobożny kolega pobiera z tanku czy beczki tyle wina, ile trzeba i nalewa do kieliszka. Tym samym sprawa jest załatwiona.

Mevushal – wino pasteryzowane

Nieortodoksyjny winemaker nie może mieć kontaktu z winem nawet wówczas, gdy znajdzie się ono już w butelce. Chyba, że jest to wino określane jako mewuszal, czyli pasteryzowane. Wystarczy wino podgrzać do 80–90 stopni, aby stało się produktem z utrwaloną koszernością.

W dawnych czasach, kiedy Żydzi wytwarzali mewuszal nie tyle po to, by zakonserwować koszerność wina, ale by chrześcijanie nie mogli wykorzystać go podczas swoich nabożeństw, procedura polegała na najzwyklejszym w świecie przegotowaniu wina. Dziś cała operacja trwa sekundy, wino nie jest gotowane, ale mocno podgrzewane i niemal natychmiast schładzane do 15ºC. Niestety nawet taki szybki zabieg nie pozostaje bez wpływu na aromaty.
Wina pasteryzowane czyli te opisane na kontretykiecie jako mewuszal niestety wyraźnie różnią się na niekorzyść od zwykłych win koszernych – w miejsce aromatów świeżych owoców w nosie pojawiają się nierzadko konfitury, a wino w butelce zamiast z czasem dojrzewać, dość szybko umiera. Kupując wina izraelskie, należy zatem zwrócić uwagę na kontretykietę: jeśli wino było pasteryzowane, będzie tam napis „mevushal”. Najczęściej jednak na współczesnych izraelskich wyrobach pojawia się określenie „not mevushal” oznaczające, że wino nie zostało poddane zabiegowi pasteryzacji, który niestety skutki ma nieodwracalne.
Żadne z win powstających w Golan Heights Winery nie zostaje poddane zabiegowi pasteryzacji, tym samym zachowują one swoją strukturę oraz moc armatów.

Golan Heights Winery - nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Wina Golan Heights Winery od 30 lat zdobywają najwyższe wyróżnienia i nagrody

  • ambasador win izraelskich na światowych rynkach
  • pierwsza główna nagroda na IWSC w Londynie w 1987 r.
  • Grand Prix d'Honneur Vinexpo w Bordeaux 3 razy z rzędu
  • tytuł Najlepszej Winiarni na Vin Italy
  • tytuł Najlepszej Winiarni Nowego Świata przyznany przez Wine Enthusiast
  • pierwsza izraelska winiarnia w TOP 100 | Wine Spectator
  • pierwsza izraelska winiarnia zaproszona do udziału w New York Wine Experience
  • 95 punktów i Decanter Platinum Award | WWA
  • 4 gwiazdki w Pocket Wine Book Hugh Johnsona
  • główne nagrody dla win musujących, białych, czerwonych i deserowych
  • nagrody dla win we wszystkich liniach i przedziałach cenowych
Artur Boruta

Artur Boruta
Dyrektor zarządzający Domu Wina, współzałożyciel firmy Wine-Service, pilot wycieczek enoturystycznych, a także redaktor magazynu „Czas Wina” i juror międzynarodowych konkursów winiarskich

WINA

Poniżej prezentujemy wina Golan Heights Winery dostępne w ofercie Dom Wina

Polecane
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel