Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Cava – musujące wino wytwarzane metodą tradycyjną

Cava – najsłynniejsze wina musujące Półwyspu Iberyjskiego

Strona główna / Blog / Wiedza o winie / Cava – musujące wino wytwarzane metodą tradycyjną

Cava - świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Cavy

CAVA

Subtelnych bąbelków czar – świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Cavy!

23 kwietnia tego roku wypada w piątek. To naprawdę świetnie się składa dla wszystkich miłośników najsłynniejszego musującego wina Półwyspu Iberyjskiego o nazwie cava. Jeżeli ktoś jeszcze jakimś cudem nie należy do tej grupy, Międzynarodowy Dzień Cavy przypadający właśnie 23 kwietnia jest najlepszym momentem, by owo niewątpliwe niedopatrzenie nadrobić.

Akurat tego roku z powodu pandemii mamy do czynienia z rozmaitymi ograniczeniami, większość z nas przymusowo spędza czas w domach, ale tę sytuację także można wykorzystać, by odkryć dla siebie coś nowego. Na przykład takie wino jak cava – wspaniale musujące, odświeżające, o prawdziwie śródziemnomorskim rodowodzie. Jakimś cudem jest niespecjalnie dobrze znane w naszym kraju; tak się jakoś złożyło, że wśród musiaków dużo bardziej popularne jest w Polsce prosecco, które zadomowiło się nad Wisłą na dobre bezapelacyjnie królując latem w kawiarnianych ogródkach i restauracjach.

Wiosna to najlepszy czas, by zacząć cieszyć się musiakami z Iberii, którymi nie sposób się rozczarować! Nie ma nic do stracenia i naprawdę niewiele trzeba zadać sobie trudu, by miło spędzić to wiosenne, piątkowe popołudnie – zamówić butelkę cavy online, schłodzić ją, a potem tylko delektować się znakomitym winem! Jedyne niebezpieczeństwo polega na tym, że można się w nim bez pamięci zakochać…

Historia wina Cava

HISTORIA CAVY

Książka, róża i cava

Tak jak i w przypadku innych winiarskich świąt bywa, tak i cavę świętuje się 23 kwietnia nie bez powodu. To właśnie na 23 kwietnia 1959 roku datowane jest Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa określające przepisy dotyczące wyrobu win musujących, a termin cava przyjęto jako oficjalną nazwę win musujących wytwarzanych przy zastosowaniu metody tradycyjnej polegającej na wtórnej fermentacji w butelkach i dojrzewanych w „cava” czyli piwnicy. Od tego czasu producenci mogli oficjalnie swoje musujące wina nazywać cava. Ale przypadkowo lub nie, święto tego utożsamianego głównie z Katalonią musiaka wypada również w dniu Świętego Jerzego (Sant Jordi) – od XV wieku patrona Katalonii oraz zbiega się z Międzynarodowym Dniem Książki, a także katalońskim dniem zakochanych.

Z tej okazji w Katalonii przyjęło się, że mężczyźni obdarowują kobiety różami, a kobiety mężczyzn książkami, a obecnie to praktycznie obdarowują się nawzajem jednym i drugim, by nikt nie czuł się urażony. Przy okazji naturalnie wszyscy delektują się walorami cavy. Przyznać trzeba, że „cava” umiała się urządzić z tym swoim dniem. Co roku był on hucznie świętowany głównie na ulicach, a Barcelona tego dnia zamieniała się w jedną wielką księgarnię połączoną z kwiaciarnią na wolnym powietrzu, w którym unosił się zapach róż. Jedno jest pewne; 23 kwietnia oficjalnie warto rozpocząć sezon na musiaki, chociaż tak po prawdzie to one z wielkim powodzeniem mogą nam towarzyszyć cały rok. Są po prostu dobre na każdą okazję, a także bez.

Co to jest cava?

CO TO JEST CAVA?

Najsłynniejsze wino musujące Półwyspu Iberyjskiego

Cava jest najsłynniejszym winem musującym Półwyspu Iberyjskiego powstającym przy zastosowaniu metody tradycyjnej w przytłaczającej większości na terenie Katalonii. Apelacja dla tych win – DO Cava – została utworzona w 1986 roku. Jest apelacją ponad regionalną, jako że wina musujące o nazwie cava można wytwarzać także w kilku innych regionach poza Katalonią, którymi są: Requena w Walencji, Calatayud w Aragonii, Almendralejo w Extremadurze, Rioja i Colmenar de Oreja w okolicach Madrytu. Jednak 95 procent całości produkcji powstaje w Penedès, w Katalonii. Sercem i duszą tego biznesu jest malutkie, ospałe miasteczko Sant Sadurrní d’Anoia, położone mniej więcej 40 kilometrów od Barcelony.

Jak powstaje wino typu cava

JAK POWSTAJE CAVA?

Cava to wino musujące wytwarzanych przy zastosowaniu metody tradycyjnej

Cava powstaje przy zastosowaniu metody tradycyjnej, tak jak szampany, polegającej na przeprowadzeniu wtórnej fermentacji wina bazowego w poszczególnych butelkach. Po jej zakończeniu w butelce zostaje osad powstały z martwych komórek drożdży, nad którym przez pewien czas dojrzewa wino. To właśnie w tym okresie wykształca się jego charakterystyczny drożdżowy bukiet, a wino nabiera złożoności, której brak zdecydowanej większości win prosecco, które wyrabia się przy zastosowaniu metody zbiornikowej. W ten sposób, według przepisów, wino cava musi dojrzewać w butelkach nad osadem z drożdży przez okres co najmniej 9 miesięcy. W przypadku win reserva okres ten wynosi co najmniej 15 miesięcy, a gran reserva musi dojrzewać przynajmniej 30 miesięcy. Ale zanim dojdzie się do tego etapu, najpierw trzeba otrzymać wino bazowe które, jak wszystkie inne, rodzi się w winnicy. W katalońskim regionie Penedès winorośl uprawia się w klimacie śródziemnomorskim, charakteryzującym się niespecjalnie wysokimi temperaturami w lecie i łagodnymi zimami. Winogrady mogą znajdować się i na wysokości 800 metrów n.p.m., ale najwięcej z nich położonych jest zaledwie 200 – 300 metrów n.p.m., gdzie panuje mikroklimat idealny do uprawy winorośli. Wina cava powstają głównie z lokalnych odmianach białych winogron takich jak macabeo (viura), parellada i xarel.lo, które stanowią aż 92 procent upraw białych szczepów. Tradycyjnie xarel.lo wnosi do kupażu krągłość i dobrą kwasowość, macabeo – owocowość i wyraziste aromaty, a uprawiana na najwyżej położonych parcelach parellada – świeżość i elegancję. Oprócz nich można do wyrobu cavy stosować także winogrona odmian chardonnay, malvasia (subirat parent), pinot noir oraz garnacha tinta, monastrell i trepat do produkcji win musujących różowych. Każda odmiana winifikowana jest oddzielnie. Po otrzymaniu wina bazowego podejmuje się decyzję o proporcjach odmian w kupażu finalnym. Wina powstałe z poszczególnych szczepów wzajemnie powinny się uzupełniać tak, by ostateczne wino każdorazowo posiadało określony styl i cechy charakterystyczne dla konkretnego producenta cavy.

W zależności od poziomu cukru resztkowego wina cava klasyfikowane są następująco:

  • brut nature: 0 – 3 g/l
  • extra brut – do 6 g/l
  • brut – do 12 g/l
  • extra-seco: pomiędzy 12 i 17 g/l
  • semi-seco: pomiędzy 32 i 50 g/l
  • dulce: powyżej 50 g/l


Na rynku istnieją także wina sygnowane Cava de Paraje Calificado oznaczające, że wino powstało z owoców winorośli uprawianej na jednej konkretnej działce, której mikroklimat i podłoże przy zachowaniu wysokich standardów produkcji, gwarantują otrzymanie wina o cechach niepowtarzalnych.

Delektując się cavą najważniejsze jest jednak, by pamiętać, że ona nie jest i nigdy nie będzie szampanem. Na pewno też nie powinno się jej traktować jako tańszego zamiennika szampańskich win. Chociaż jest musującym winem, które przez jakiś czas borykało się z kompleksem niższości w stosunku do swego francuskiego „kuzyna”, praktycznie wraz z momentem uzyskania swej własnej nazwy – cava, zmieniło się jego postrzeganie przez konsumentów. W oczach wielu, i bardzo słusznie, zaczęło mieć własną, zdecydowanie śródziemnomorską, tożsamość. Najczęściej katalońską, gdyż to w tej krainie powstaje go najwięcej. Już wcale nie usiłuje być szampanem.

Hiszpańskie wino musujące - Cava

WINA

Poniżej prezentujemy cavy dostępne w ofercie Dom Wina

Zapraszamy do skorzystania z oferty Domu Wina i spróbowania cavy – najsłynniejszego wina musującego Półwyspu Iberyjskiego.

POZNAJ CAVY W NASZEJ OFERCIE

Polecane
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel