Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Château Latour

sprawdź szczegóły

Château Latour to jedna z najstarszych, nieprzerwanie produkujących wino bordoskich posiadłości w apelacji Pauillac, której historia sięga aż XIV wieku! Jej nazwa pochodzi od znajdującej się w pobliżu zamku oryginalnej wieży Saint-Lambert wzniesionej w drugiej połowie XIV wieku.

Z dokumentów historycznych wynika, że 18 października 1331 roku Pons, dziedzic Castillon, zezwolił jednej z najbogatszych rodzin w Médoc na stworzenie fortecy na terenie Saint-Lambert. To wówczas wybudowano wieżę, od której pochodzi dzisiejsza nazwa posiadłości.

Pod koniec XVII wieku, po kolejnych transakcjach sprzedaży, spadkach i małżeństwach, Château Latour stało się własnością rodziny Ségur, by pozostać w jej rękach przez prawie 300 lat. Tuż przed śmiercią, w 1716 roku Alexandre de Ségur kupił Château Lafite.



Czytaj więcej

Dwa lata później jego syn, markiz Nicolas-Alexandre de Ségur (nazwany przez Ludwika XV "Księciem winorośli"), piastując funkcję przewodniczącego parlamentu w Bordeaux powiększył rodzinne włości kupując posiadłości, które potem zaistniały jako Château Mouton Rothschild i Château Calon Ségur. Tym samym rodzina de Ségur w owym czasie była w posiadaniu trzech z pięciu Pierwszych Grand Cru Classé – Château Latour, Château Lafite i Château Mouton Rothschild!

Na początku XVIII wieku angielska arystokracja i zamożne klasy średnie wyrobiły sobie wyrafinowane gusta, zwłaszcza jeśli chodzi o wino z Bordeaux, Porto, Jerez i innych południowych winnic. Eksport wina był ograniczony przez różne blokady nałożone w wyniku wojen, ale wówczas cieszył się względną swobodą, a handel z Bordeaux szybko się rozwijał. To nowe środowisko gospodarcze wpłynęło na zmianę struktury posiadłości w Médoc, które rozrosły się i stały się przedmiotem rosnącego zainteresowania miejscowej burżuazji i szlachty parlamentarnej. Bardzo szybko wina z najlepszych posiadłości, w tym Château Latour, zaczęły wyróżniać się jakością i ceną. W 1714 roku baryłka Latour była warta cztery do pięciu razy więcej niż baryłka zwykłego wina z Bordeaux. Do 1729 roku stosunek ten wzrósł do trzynastu, a w 1767 roku do dwudziestu. Już wówczas marka Château Latour cieszyła się wielkim uznaniem.

Zwyczajowo właściciele wielkich bordoskich posiadłości nie mieszkali w nich. Tak było i w przypadku Château Latour. Nad całością pieczę sprawował zarządca, który sporządzał dokładne raporty na temat funkcjonowania posiadłości. To dzięki szczegółowej korespondencji prowadzonej między zarządcą a właścicielami wynika, że posiadłość stopniowo zaczęła specjalizować się w produkcji wina, z 38 hektarami winorośli w 1759 roku, a następnie 47 hektarami w 1794 roku. Istniejący zamek został zbudowany w latach 1862–1864.

Ta ciesząca się znakomitym terroir posiadłość w 1855 roku została sklasyfikowana jako Pierwsze Grand Cru Classé, obok Lafite Rothschild, Margaux i Haut-Brion. W 1973 roku do tej wielkiej czwórki dołączyła posiadłość Mouton Rothschild.

W czasie rewolucji udało się, z pewnym trudem, zapobiec rozbiciu majątku, a co najważniejsze, pozostał on w rękach jednej rodziny. Do 1842 roku kolejne spadki zwiększyły liczbę współwłaścicieli, którzy utworzyli Société Civile du Vignoble de Château Latour. Spółka ta do 1962 roku składała się wyłącznie z potomków rodziny Ségur. W 1963 roku spadkobiercy markiza de Ségur sprzedali większość udziałów w Château Latour; angielska grupa finansowa Pearson stała się większościowym udziałowcem (53 procent), a Harveys of Bristol, który został następnie kupiony przez grupę Allied Lyons, nabył 25 procent udziałów. W 1989 roku Allied Lyons wykupił Pearsona i stał się właścicielem 93 procent akcji, pozostawiając 7 procent w rękach rodziny Ségur. W czerwcu 1993 roku Francois Pinault kupił pakiet akcji Allied Lyons za pośrednictwem swojej spółki holdingowej Artémis.

W momencie zakupu było jasne dla wszystkich, że posiadłość wymaga gruntownej renowacji piwnic, a winnica nasadzeń. Dyrektorem zarządzającym całością został Frédéric Engerer, pod którego czujnym okiem posiadłość rozkwitła. Jedne z najlepszych win, jeśli nie najlepsze, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w posiadłości, powstały i nadal powstają za jego rządów. W 1998 roku w Château Latour odnowiono piwnice i wyposażenie winiarni, dodając kilka nowych, mniejszych zbiorników ze stali nierdzewnej umożliwiających prowadzenie winifikacji parcela po parceli.

W 2012 roku Château Latour ogłosiło, że nie będzie już sprzedawać swojego wina en primeur – 2011 był ostatnim rocznikiem sprzedanym na tych zasadach. Począwszy od rocznika 2012 zaczęto wypuszczać wina na rynek w momencie, gdy uznano je za gotowe do picia, tym samym rocznik 2012 znalazł się na rynku w 2020 roku.

Winnica

Należąca do posiadłości Château Latour 78 hektarowa winnica obsadzona jest w 74,2 procentach cabernet sauvignon, w 23,8 – merlotem, 1,8 – cabernet franc i .02 – petit verdot. Jednak sercem i duszą całości jest położona w pobliżu zamku 47-hektarowa parcela znana jako Enclos, uważana przez wielu za najlepsze terroir w całym Bordeaux. Do wyrobu Grand Vin Château Latour stosuje się wyłącznie winogrona pochodzące z Enclos. Jej podłoże na pewno cechuje różnorodność. Na północy i południu gleby są bardziej gliniaste i margliste. W centrum Enclos, w pobliżu zamku, można znaleźć więcej żwiru i gliny. To właśnie winogrona z tej części wnoszą moc, wdzięk i głębię do wina Château Latour. Mocne taniny często pochodzą z owoców winorośli zasadzonej na obrzeżach Enclos. Na wyjątkowość tutejszego siedliska składają się wzniesienia (szczytowa wysokość to 14 metrów), łagodne zbocza, bliskość Żyrondy oraz szczególne właściwości podłoża – pod wierzchnią warstwą gleby znajdują się pokłady żwiru, a także trochę gliny i piasku. Głębokość żwiru w Latour może wynosić od 4 do 5 metrów. Oprócz gleb żwirowych, na których doskonale odnajduje się cabernet sauvignon, w winnicach Château Latour można spotkać także niezwykle gęstą glinę argile gonflante. Większość winnic Latour położona jest na prawo od autostrady D2, co zapewnia lepszy dostęp do rzeki, a tym samym unikalny mikroklimat. Na niżej położonych obszarach Enclos, gdzie warstwy żwiru nie są tak wyraźne i głębokie uprawia się merlota. To właśnie głębokie żwirowe gleby z bogatą gliną w podglebiu i większe niż w którymkolwiek 1er Grand Cru Classé pofałdowania terenu tworzą unikalne siedlisko, którym szczyci się Latour. Średni wiek krzewów w winnicach wynosi około 40 lat, jednak Château Latour posiada także stare krzewy cabernet sauvignon liczące nawet ponad 100 lat. Rosną na małej parceli znanej jako Le Sarmentier, w której gęstość nasadzenia wynosi 10 000 krzewów na hektar.

Od 2008 roku Château Latour zaczęło używać koni do spulchniania gleby na wybranych parcelach winorośli. Obecnie do pracy w winnicy Enclos używa się siedmiu koni. W Château Latour kładzie się nacisk na zrównoważoną uprawę. W 2013 roku 24 hektary były uprawiane techniką biodynamiczną, a siedem hektarów było uprawianych organicznie.

Począwszy od roku 2015 cała winnica Enclos jest uprawiana w 100 procentach metodami ekologicznymi, a 50 procent winorośli jest uprawianych metodami biodynamicznymi.

Wina

Château Latour jest winem wyjątkowym, stanowiącym klasę samo dla siebie. Od ponad 100 lat jest najbardziej konsekwentnym winem wśród wszystkich 1er Grand Cru Classé, a począwszy od 1996 roku powstają jedne z najlepszych win w historii posiadłości!

Château Latour stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie mocy, koncentracji, czystości, odrobiny surowości oraz iście królewskiego charakteru. W młodości otwiera się z trudem i może być trochę trudne w odbiorze, ale z wiekiem nabiera cech szczególnych oszałamiając niezwykłą strukturą połączoną z genialną czystością owocu, aksamitnymi, wyrafinowanymi taninami oraz wspaniałą złożonością aromatów cassis, ziemi, trufli, przypraw i tytoniu. W najlepszych rocznikach potrzebuje kilkudziesięciu lat, aby w pełni się rozwinąć. Wina te mogą jednak starzeć się przez dziesięciolecia. Nierzadko można spróbować 50, 60 czy 70-letnich butelek z najlepszych roczników zachwycających szlachetnością, klasą i wysublimowaniem. Dopiero po spróbowaniu dojrzałego Latoura staje się zrozumiałe, że czekanie ma sens!

Chociaż począwszy od 2012 rocznika wypuszczane na rynek wina teoretycznie są gotowe do picia, w przypadku Château Latour na pewno warto zaczekać i pozwolić mu dojrzewać w butelce przynajmniej 15 lat. Najlepsze będzie w przedziale czasowym od 18 nawet do 60 lat licząc od roku winobrania.

Przed wypuszczeniem na rynek Château Latour dojrzewa w nowych beczkach z dębu francuskiego zazwyczaj przez 18 miesięcy.

Wielkość produkcji waha się w zależności od rocznika; w 2003 roku wyprodukowano 10 800 skrzynek, w 2005 roku – 12 000, w 2010 roku – blisko 11 000, a w 2009 roku – zaledwie około 8000 skrzynek Grand Vin Château Latour.

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel