Château LaTour-Martillac
Château LaTour-Martillac to jedna z najbardziej rozpoznawalnych posiadłości w apelacji Pessac-Léognan, która nazwę zaczerpnęła od wznoszącej się na głównym dziedzińcu zamku wieży – pozostałości po zbudowanym w XII wieku zamku obronnym należącym do rodu Montesquieu. W owych czasach budowla miała znaczenie strategiczne i kontrolowała drogę między Bordeaux a Tuluzą. Kamienie z tych fortyfikacji zostały pod koniec XVIII wieku wykorzystane do budowy obecnego zamku.
W 1871 roku posiadłość zwróciła uwagę Edouarda Kressmanna, który właśnie założył firmę handlującą winami w Bordeaux. Uwiodła go jakość białych win powstających z owoców winorośli uprawianej na niezwykłym żwirowym wzniesieniu o doskonałej ekspozycji.
Do dziś na działce obsadzonej winoroślą szczepioną w 1884 roku można znaleźć całą kolekcję odmian winorośli wybranych przez Edouarda Kressmanna do jego "Grave Monopole Dry", jak ochrzciła je diva operowa Adelina Patti. Także dziś ta wiekowa winorośl uosabia klasę, werwę i esencję nadal charakteryzujące to wino.
Alfred Kressmann, najstarszy syn Edouarda, nabył posiadłość w 1930 roku. By uniknąć pomyłek ze swoim znakomitym imiennikiem w Médoc – Château Latour – zmienił nazwę swojej posesji na Château LaTour-Martillac.
Potem nastąpił długi okres prac. Winnica zajmowała kilkanaście hektarów, z których większość obsadzono białymi odmianami winorośli. Nie ruszając najstarszych parceli, Alfred Kressmann dodał nasadzenia cabernet sauvignon do już istniejących merlota. Przerwana przez wojnę odbudowa była kontynuowana przez Jeana Kressmanna, który w 1954 roku zastąpił swojego ojca. Jeszcze w latach 30., obydwaj panowie wspólnie zaprojektowali etykietę dla swojego nowego rocznika, na której, zainspirowani modnym w owym czasie stylem art déco, umieścili wzór złotych i piaskowych pasków, do dziś zdobiący butelki powstających w Château LaTour-Martillac win.
Jean w końcu zrealizował rodzinne marzenie o nabyciu żwirowego zbocza oddzielającego posiadłość od wsi. W ten sposób winnica została stopniowo powiększona do prawie 30 hektarów.
Jean Kressmann był zapalonym winiarzem i wyprodukował kilka doskonałych roczników czerwonego wina w latach 1959, 1961, 1966, 1970, 1975, 1982. Jego ulubionym było wino powstałe w roczniku 1983.
Czytaj więcej
Niewiele czasu upłynęło, zanim wina z Château LaTour-Martillac zyskały powszechną uwagę.
Na pewno pomógł im w tym wybór czerwonego rocznika 1934 na uroczystość koronacji Jego Wysokości Króla Anglii Jerzego VI w grudniu 1936 roku, dokonany przez "Wine and Spirit Benevolent Society" z Londynu.
Od dawna postulowana przez Syndykat Winiarzy z Graves klasyfikacja win z Graves odbyła się w końcu w 1953 roku pod nadzorem Krajowego Instytutu Oznaczania Pochodzenia.
W klasyfikacji tej wyróżniono 16 châteaux, wszystkie położone w północnej części regionu Graves.
Château LaTour-Martillac jest jednym z zaledwie sześciu posiadłości sklasyfikowanych zarówno dla win czerwonych, jak i białych.
Obecnie Château LaTour-Martillac należy do sześciorga dzieci Jeana Kressmanna, które kontynuują rodzinną tradycję. Tristan i Loïc, dwaj młodsi synowie, zarządzają posiadłością z pomocą najlepszych konsultantów winiarskich w Bordeaux.
W latach 80. ubiegłego wieku zwiększyli powierzchnię upraw sauvignon blanc, które doskonale współgra z najważniejszą dla posesji odmianą sémillon.
W odniesieniu do ciemnych odmian, to obok cabernet sauvignon i merlota, na jednym z najlepszych żwirowych poletek płaskowyżu Martillac robi się nasadzenia petit verdot.
Winnice
Zajmujące obecnie powierzchnię 50 hektarów winogrady Château LaTour-Martillac obsadzone są czerwonymi i białymi odmianami winorośli – na 40 hektarach uprawia się czerwone (55 procent stanowi cabernet sauvignon, 40 procent merlot, 5 – petit verdot), a na 10 – białe (60 procent sauvignon blanc i 40 – sémillon).
Winnice podzielone są na dwie części; podłoże dominującego na płaskowyżu Martillac wzgórza stanowi mieszanka kwarcu, jaspisu i krzemienia naniesiona przez rzekę Garonne w okresie czwartorzędu. Te ubogie gleby o doskonałym drenażu stanowią idealne podłoże dla winorośli, a w szczególności dla czerwonych odmian winogron takich jak cabernet sauvignon i petit verdot.
W pobliżu rzeki Garonne gleby mają inny profil – więcej jest w nich gliny i wapienia. To właśnie tutaj najlepiej rośnie merlot, a także białe odmiany winogron takie jak sauvignon blanc i sémillon.
Średni wiek winorośli wynosi około 35 lat. Gęstość nasadzeń waha się od 7 200 do 8 500 krzewów na hektar.
Grattecap
Najstarsza, pochodząca z 1884 roku, położona w południowo-wschodniej części posiadłości i zajmująca powierzchnię 0,65 hektara działka nosi nazwę Grattecap i obsadzona jest głównie odmianą sémillon, najsilniej związaną z LaTour-Martillac, ale także można znaleźć w niej sauvignon blanc i muscadelle. W tej winnicy wszystkie prace są wykonywane ręcznie, a gleba jest orana przy pomocy konia.
Wina
Powstające w posiadłości czerwone wina Château LaTour-Martillac przed zabutelkowaniem dojrzewają w beczkach z dębu francuskiego (35 procent to beczki nowe) średnio 15–18 miesięcy. Roczna produkcja czerwonych win to 11 tysięcy skrzynek, a białych – 2 500 tysiąca.
Czerwone Château LaTour-Martillac może być pite jako wino młode czyli po 5–7 latach spędzonych w butelce po uprzednim zdekantowaniu (mniej więcej godzinę lub dwie przed podaniem), jednak najwięcej to wino ma do zaoferowania w wieku od 9 do 17 lat licząc od daty winobrania.