Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Château Kirwan

sprawdź szczegóły


Historię Château Kirwan najlepiej śledzić od 1710 roku, kiedy to winnicę kupił Sir John Collingwood – w owych czasach popularny negociant w Bordeaux. Jego córka wyszła za mąż za Marka Kirwana; po ślubie zarówno ona, jak i posiadłość zyskały nową nazwę.

To w czasach rządów Marka Kirwana powiększono winnice i wzniesiono zamek istniejący do dziś. Château Kirwan było jedną z niewielu posiadłości w Médoc, które odwiedził Thomas Jefferson, ambasador we Francji i przyszły trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych podczas swojej podróży po Bordeaux. Mark Kirwan zmarł w 1815 roku, a majątek przeszedł w ręce Camille'a Godarda, przyszłego burmistrza Bordeaux. W 1882 roku Godard podarował Château Kirwan miastu Bordeaux.

Miasto Bordeaux nie było jednak przygotowane na posiadanie winnicy, więc w 1902 roku podpisało umowę z firmą handlową Schröder&Schÿler, która miała produkować wino i zarządzać posiadłością. Najwyraźniej firmie pisany był dłuższy związek z Château Kirwan, bo chociaż w 1907 roku miasto sprzedało posiadłość innemu negocjantowi, Georges'owi Guestierowi, to ten ostatecznie w 1925 roku sprzedał winnicę firmie Schröder&Schÿler, która do czasów obecnych jest jej właścicielem i zarządcą.



Osobą odpowiedzialną za zarządzanie posiadłością był Jean Henri Schÿler, którą to funkcję sprawował aż do śmierci w listopadzie 2016 roku. Obecnie nad Château Kirwan pieczę sprawuje pieczę trójka jego dzieci – Yann, Sophie i Nathalie Schÿler.

Château Kirwan ma dziś wielkość zbliżoną do tej, jaką miało podczas klasyfikacji Médoc w 1855 roku. Jest jedną z nielicznych posiadłości posiadających taką samą wielkość i siedlisko jak w momencie, gdy została pierwotnie sklasyfikowana.

Winnice

Należąca do Château Kirwan 40-hektarowa winnica obsadzona jest w 45 procentach cabernet sauvignon, 30 procentach merlotem, w 15 – cabernet franc i 10 – petit verdot. Podłoże stanowią żwir, piasek i gleby wapienne. Winogrady położone są na jednym z najwyższych obszarów apelacji Margaux. Średni wiek krzewów winorośli to około 30 lat, chociaż zdarzają się też starsze, niektóre nawet w wieku 60 lat. Gęstość nasadzenia winorośli w winnicy wynosi 8000 krzewów na hektar. Winnica podzielona jest na 46 oddzielnych parceli.

W 2016 roku w Château Kirwan zakończono renowację urządzeń do produkcji wina. W nowych piwnicach projektu znanego francuskiego architekta Guy'a Tropesa zastąpiono stare kadzie ze stali nierdzewnej 37 nowymi, cementowymi kadziami w kształcie tulipana, o pojemności od 40 do 50 hektolitrów, umożliwiającymi osobną winifikację winogron z poszczególnych parceli.

Wino

Przed butelkowaniem wino Château Kirwan dojrzewa przez okres od 18 do 20 miesięcy, w zależności od charakteru rocznika, w beczkach z dębu francuskiego (40 procent stanowią nowe beczki). Może być spożywane jako wino młode po uprzednim zdekantowaniu (mniej więcej 1–3 godziny przed podaniem). Jednak zdecydowanie lepiej smakuje po co najmniej 7–10 latach spędzonych w butelce. Najlepsze jest pite w przedziale 10–25 lat od daty winobrania.

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel