Château Cos d'Estournel
Château Cos d'Estournel to winiarska posiadłość w Bordeaux, w apelacji St. Estèphe, o długiej historii interesującej co najmniej w takim stopniu, w jakim intryguje jej wyjątkowa architektura. Nazwę nadał jej Louis Gaspard d'Estournel, który odziedziczył châteaux Cos i Pomys w 1791 roku. Głęboko przekonany o wyjątkowości siedliska wzgórza Cos, podjął wiele działań mających na celu rozwój posesji, inwestując na dużą skalę w zakup sąsiednich gruntów. Powiększył swoją winnicę z 14 do 45 hektarów.
Château Cos d'Estournel szybko zyskało renomę wśród miłośników wina i rodzin królewskich na całym świecie. W owych czasach wina z Cos d'Estournel nie były sprzedawane przez negocjantów; właściciel wolał sprzedawać je sam bezpośrednio klientom. Louis Gaspard d'Estournel był człowiekiem pełnym ciekawości i otwartości na otaczający go świat. Poszukiwanie nowych rynków zbytu doprowadziło go do Azji, gdzie brytyjscy oficerowie stacjonujący w Indiach zaczęli delektować się jego winem już w 1838 roku. To zainteresowanie zamorskimi rynkami podsyciło pasję do odległych miejsc, które posłużyły za inspirację dla wyjątkowej architektury posiadłości nawiązującej stylem do budowli orientalnych.
Louis Gaspard d'Estournel był enigmatyczną i oryginalną postacią w swoim otoczeniu, przejawiającą dodatkowo obsesję na punkcie tego, co obce i egzotyczne. Taka postawa zaowocowała przydomkiem Maharadży Saint-Estèphe.
Château Cos d'Estournel było jedną z pierwszych bordoskich posiadłości, które butelkowały, etykietowały i sprzedawały własne wino. Praktyka ta trwała aż do śmierci Louisa Gasparda d'Estournel w 1852 roku. Niestety nie doczekał wielkiego sukcesu swej posiadłości, kiedy Cos d'Estournel sklasyfikowano jako Drugie Grand Cru Classé w 1855 roku.
Po śmierci Louisa Gasparda d'Estournel posiadłość zaczęła przechodzić z rąk do rąk. Najważniejsze, że w 1855 czyli roku wielkiej klasyfikacji bordoskiej była w rękach osoby zawodowo zajmującej się handlem winem i sprzedającej wino posiadłości jako negocjant. W przeciwnym razie nie zostałaby uwzględniona w słynnej i po dziś obowiązującej klasyfikacji. Kolejnymi właścicielami była rodzina Charmolue, Fernand Ginestet, potem jego wnukowie, następnie rodzina Merlaut, aż w 2000 roku nabył ją obecny właściciel Michel Reybier, który dorobił się majątku w przemyśle spożywczym. Pod jego okiem przeprowadzono całkowitą renowację zarówno winiarni jak i części zamku Cos d'Estournel. Chociaż obecnie wnętrze skrywa całkowicie nowoczesne urządzenia do produkcji wina, które powstają przy zastosowaniu systemu grawitacyjnego, z zewnątrz zachowano oryginalny design i atmosferę praktycznie od zawsze wyróżniające Château Cos d'Estournel. W 2017 roku właściciel Michel Reybier przejął także zarządzanie posiadłością. W 2018 roku wypuszczono na rynek wyjątkowe wino COS100, powstałe z najstarszych, stuletnich krzewów merlota zasadzonych w 1915 roku. Wino to zrobiono tylko w tym jednym roku w bardzo ograniczonej ilości dwóch beczek z zamiarem przekazania dochodu ze sprzedaży na rzecz organizacji charytatywnej Elephant Family zajmującą się ochroną i pielęgnacją słoni azjatyckich w ich naturalnym środowisku.
Nowa piwnica Cos d'Estournel pod względem architektonicznym jest wspaniałym obiektem, w którym w wyjątkowy sposób połączono prostotę i nowoczesną technologię. Znajdują się w niej 84 stożkowe kadzie ze stali nierdzewnej o różnej pojemności pozwalającej na osobną fermentację winogron pochodzących z poszczególnych działek winorośli. Cała winifikacja odbywa się przy zastosowaniu systemu grawitacyjnego.
Winnica
100-hektarowa winnica Château Cos d'Estournel jest obsadzona w 2/3 cabernet sauvignon, resztę zajmuje merlot, a raptem kilka procent przypada cabernet franc wespół z petit verdot. Położona jest na wzgórzu Cos; nazwa ta w tłumaczeniu z języka gaskońskiego oznacza wzgórze kamyków, co trafnie charakteryzuje tutejsze podłoże, na które składają się gleby gliniaste, żwirowe, piaskowe i wapienne. Gleba w Cos d'Estournel jest jednak wyjątkowa, ponieważ znajduje się tu więcej żwiru, a mniej gliny niż w sąsiednich winnicach.
Przeciętny wiek winorośli wynosi około 40 lat. W posiadłości znajdują się jednak również bardzo stare krzewy merlota liczące ponad 100 lat.
Winogrady Château Cos d'Estournel położone są na wyjątkowym podłożu, stanowiącym specyficzną mozaikę składającą się z 19 różnych typów gleb. W najgłębszym miejscu znajduje się żwir, który sięga 6–7 metrów w głąb, po czym przechodzi w warstwę gliny i wapienia. To właśnie różnorodność typów gleb nadaje powstającym w Château Cos d'Estournel wyjątkowe cechy.
Ponieważ owoce uprawiane są blisko Oceanu Atlantyckiego, w stosunkowo chłodnym klimacie, Cos d'Estournel często jako jedna z ostatnich posiadłości w Médoc przeprowadza zbiory.
Wina
Château Cos d'Estournel bez wątpienia należy do grona najlepszych producentów w Médoc. Powstające w nim wina są jednymi z najbardziej ekscytujących win bordoskich dzisiejszych czasów – bogate, zmysłowe, skoncentrowane, wyrafinowane, potężne, eleganckie i taniczne, znakomicie nadające się do starzenia. Mimo że są pełne, wszystko jest u nich w idealnej równowadze.
Powstające obecnie w Château Cos d'Estournel wina są lepsze niż wszystko, co ta historyczna posiadłość wyprodukowała w jakimkolwiek momencie swojej historii!
Château Cos d'Estournel najlepiej smakuje po 10–20 latach leżakowania w butelce.