Château Calon Ségur
Château Calon Ségur jest jedną z najstarszych posiadłości w Médoc, którą na pewnym etapie długiej historii jej najbardziej symboliczny właściciel, markiz de Ségur, uczynił legendą.
Historycy datują początki Calon na epokę gallo-rzymską. Jego nazwa pochodzi od słowa "calones" oznaczającego małe łodzie pływające po ujściu Żyrondy. Chociaż produkcja wina w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Château Calon Ségur, sięga XII wieku, to dopiero w XVIII wieku, za sprawą markiza Nicolasa-Alexandre'a de Ségur, właściciela Latour, Lafite i Mouton, został napisany najwspanialszy rozdział w historii posiadłości.
Zanim jednak stała się jego własnością, w XV i XVI wieku przechodziła kolejno z rąk rodziny De Lur do rodzin De Marsan, De Vallier i De Gascq. W 1670 roku Jeanne de Gascq, wnuczka Guillaume'a de Gascq, poślubiła Jacques'a de Ségur. Jeden z ich synów, Alexandre de Ségur, ożenił się z dziedziczką dóbr Latour. W 1715 roku Alexandre kupił kolejną wielką posiadłość w Pauillac o nazwie Lafite. W owych czasach rodzina Ségur tworzyła prawdziwe imperium winiarskie.
Czytaj więcej
W pierwszej połowie XVIII wieku Nicolas-Alexandre, markiz de Ségur i syn Alexandre'a de Ségur, powiększył rodzinne dziedzictwo, nabywając ziemie Mouton. Z wyjątkiem Margaux, wszystkie przyszłe posiadłości Médoc sklasyfikowane jako Pierwsze Grand Cru Classé znajdowały się wówczas w jego rękach. Przypisywane mu powiedzenie "Robię wino w Lafite i Latour, ale moje serce jest w Calon" tłumaczy widniejący na etykiecie Château Calon Ségur wizerunek serca.
W 1755 roku zmarł markiz de Ségur, a posiadłość przeszła w ręce rodziny Dumoulin, która w 1824 roku przekazała ją Firminowi de Lestapis. Należąca do Château Calon Ségur winnica o powierzchni 55 hektarów uważana była za wzorcową w Saint-Estèphe.
W słynnej klasyfikacji z 1855 roku posiadłość pojawiła się jako Trzecie Grand Cru Classé.
Pod koniec XIX wieku Georges Gasqueton, właściciel Château Capbern w Saint-Estèphe, nabył posiadłość wraz ze swoim wujem, Charlesem Hanappier, wówczas potężnym negocjantem. Przez cały XX wiek z wielkim powodzeniem zarządzali nią kolejno Georges, Edouard, a następnie Philippe Gasqueton. Wspaniałe roczniki z lat 20-tych, 40-tych i 50-tych do dziś pozostają legendarne.
Po śmierci Philippe'a Gasquetona stery przejęła jego żona Denise. Wspomagana przez córkę Hélène de Baritault, przeprowadziła gruntowne prace renowacyjne w piwnicach i winnicy.
W 2011 roku, we wrześniu zmarła Denise Gasqueton. W następnym roku Château Calon Ségur nabyła firma Suravenir, spółka zależna grupy Crédit Mutuel Arkéa. W 2013 roku rozpoczęto prace w całej posesji i całość, łącznie z winiarnią i piwnicami, gruntownie odnowiono.
Siedlisko
Château Calon Ségur jest miejscem szczególnym, mogącym poszczycić się wyjątkowym siedliskiem. Chociaż obszar położony jest na wysokości zaledwie 13 metrów nad poziomem morza, rzeźba terenu jest ostra, a zbocza sprzyjają dobremu odprowadzaniu wody deszczowej. W każdym miejscu winnicy znajdują się grube warstwy żwiru naniesionego przez rzekę w epoce czwartorzędu pokrywające w dużej mierze gliniaste podłoże. Górna warstwa gleby składa się z cienkiej warstwy gliny pochodzenia jeziornego. To połączenie żwiru i gliny, oprócz innych czynników, wyjaśnia moc i jednocześnie finezję cechujące wina z Calon Ségur.
Winnicę tworzą trzy żwirowe wychodnie, które wystają w kierunku ujścia rzeki aż do małej kapliczki. Mówi się, że aby zrozumieć, co się tu dzieje, należy usiąść, popatrzeć na przepływające statki w drodze do morza i poczuć pod stopami zalane słońcem kamienie.
Winnica
Chociaż winnica ma powierzchnię 55 hektarów, to aktualnie uprawianych jest tylko 50. Są one obsadzone w 56 procentach cabernetem sauvignon, 35 – merlotem, 7 – cabernet franc i w 2 – petit verdot. Podzielona jest na trzy główne części, w ramach których można wyodrębnić 60 różnych parceli. Najcenniejsze siedlisko stanowią działki położone na wschodzie, w pobliżu kaplicy, z widokiem na Żyrondę.
Gęstość nasadzenia wynosi 8 000 krzewów na hektar.
Wina
Wina Château Calon Ségur średnio leżakują w beczkach z dębu francuskiego przez okres 20 miesięcy przed zabutelkowaniem (90 do 100 procent stanowią beczki nowe. W przeszłości odsetek nowego dębu wynosił średnio około 60 procent).
Styl win z Calon Segur do czasu przejęcia przez nowych właścicieli był zdecydowanie męski, mocny, garbnikowy, strukturalny i tradycyjny – wina często potrzebowały dwóch dekad, by nabyć gotowości do spożycia.
Począwszy od rocznika 2014 wyraźnie zmieniły oblicze; są zdecydowanie krąglejsze, bujniejsze, dojrzalsze, bardziej wyrafinowane, dużo bardziej owocowe. Tyle, że i tak potrzebują przynajmniej 10 lat leżakowania w butelce, by móc pokazać się z jak najlepszej strony. Najlepiej smakują po okresie 15 lat, a ich potencjał jest szacowany nawet na 50 lat licząc od daty winobrania.
Średnio w posiadłości powstaje rocznie 80 000 butelek wina Château Calon Ségur.