Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Wina Malbec

sprawdź szczegóły
Odmiana czerwonych winogron pochodząca z południowo-zachodniej Francji z regionu Cahors. Obecnie jest uprawiana przede wszystkim w Argentynie, gdzie nazywa się ją odmianą narodową, oraz we Francji w regionach Cahors, w Langwedocja-Roussillon czy Bordeaux). Wina z tej odmiany charakteryzują się wysoką tanicznością i esencjonalną, ciemną barwą, ponadto są bardzo aromatyczne i dobrze zbudowane.

Malbec często łączy się w kupażach z tannatem i merlotem. Odmiana ta jest także dopuszczana jako jedna z sześciu odmian mogących tworzyć mieszankę bordoską z merlotem czy cabernetem sauvignon. W Dolinie Loary zazwyczaj tworzy blendy z cabernet franc i gamay.

Winogrona mają grubą skórkę, dlatego też w procesie dojrzewania potrzebują więcej słońca i wyższej temperatury niż takie odmiany jak cabernet sauvignon czy merlot. Owoce dojrzewają w połowie sezonu i mogą dać naprawdę intensywny kolor wina, a także wyraziste taniny i charakterystyczny śliwkowy aromat, który potem nadaje złożoności winom typu bordo. Winogrona są jednak wrażliwe na mróz i mają tendencję do rozpadania się. Efektem nieodpowiednich warunków klimatycznych może być niezawiązanie się wszystkich pąków na winoroślach.

Malbec dosyć łatwo adaptuje się do różnego rodzaju gleby, jednak najciemniejsze i te o najwyższej taniczności wina powstają w jego regionie macierzystym, czyli Cahors. Kiedy porównamy klony malbeca we Francji i Argentynie, znajdziemy wyraźne różnice ampelograficzne – malbec argentyński ma znacznie mniejsze owoce.

Charakterystyczne aromaty: czarna porzeczka, lukrecja, tytoń, dym, czekolada

Czytaj więcej

Charakter wina

Charakterystyczna dla +malbeca jest ciemna barwa (prawie fioletowa, przypomina kolor atramentu). Nie bez powodu w czasach nowożytnych wina te nazywane były czarnymi. Wina o wysokiej jakości są przeważnie beczkowane. Te z owoców dojrzewających na niższych wysokościach mają pełniejsze ciało oraz są bogatsze o smaki czarnych owoców. Krzewy uprawiane na wyższych wysokościach dają nam owoce, z których wina są subtelniejsze, bardziej eleganckie, ze świeżymi kwiatowymi aromatami.

Starzenie wina

Potencjał dojrzewania w latach dla win wytrawnych: Nowy Świat: 4–6 lat Potencjał dojrzewania w latach dla win wytrawnych: Stary Świat (Cahors, Dolina Loary): około 10 lat

Najlepiej smakuje

Odmiana ta szczególnie dobrze smakuje z wołowiną assado (idealnie podkreśla smak smażonych steków), jagnięciną, czerwonymi mięsami grillowanymi, ale sprawdzi się także w połączeniu z dziczyzną, np. sarniną, i twardymi serami. Przy wyborze wina szczególnie w tym wypadku warto kierować się zasadą wino z danego regionu + potrawa regionalna, dlatego też malbec fantastycznie sprawdzi się do mięsnych potraw kuchni argentyńskiej – polecamy podać je np. z empanadas z mięsno-fasolowym nadzieniem.

Regiony upraw

Malbec z Francji

Pomimo tego, że malbec pochodzi z południowo-zachodniej Francji, po kryzysie z 1956 roku, kiedy to większość krzewów została zniszczona w wyniku przymrozków, odmiana zyskała sławę w Argentynie. Dzisiaj francuskie uprawy malbeca znajdziemy głównie w regionach Bergerac, Buzet, Cotes de Duras, Fronton, Cotes du Marmandais, Pecharmans i Cotes du Brulhois. Jeżeli owoce zostaną zebrane przed uzyskaniem pełnej dojrzałości, wina te będą odznaczać się trawiastym posmakiem, cierpkością i gorzkim finiszem. W 2009 roku całość upraw we Francji sięgnęła 6,155 ha (15,209 akrów).

Malbec z Argentyny

Właśnie w tym kraju malbec odniósł największy sukces. Sadzonki pojawiły się w Argentynie za sprawą Michela Pougeta, francuskiego inżyniera rolnego, który sprowadził je tu w 1868 roku. Dzisiaj malbec jest najpopularniejszą odmianą w kraju, uprawianą na powierzchni 26,845 ha. Najwięcej win z tego szczepu powstaje w prowincji Mendoza (aż 22,86 ha).

Gałęzie winorośli są cieńsze, a owoce znacznie mniejsze od tych na południu Francji. Wina odznaczają się głębokim kolorem, intensywnym smakiem i aromatami czarnych owoców. W Argentynie wina powstające z tej odmiany są jednak bardzo różnorodne – znajdziemy więc zarówno te delikatne, bardziej owocowe, jak i lepiej zbudowane, bardziej wyrafinowane, świetnie nadające się do starzenia.

Malbec z Chile

W ostatnich latach to tutaj uprawa malbeca wzrasta najszybciej – co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę jego popularność w sąsiedniej Argentynie. W 2008 roku uprawy malbeca zajmowały powierzchnię 1,027 ha. Największym powodzeniem odmiana ta cieszy się w prowincji Colchagua. Po tej stronie Andów często jest wykorzystywana w kupażach z cabernet sauvignon.

Uprawa malbeca w innych krajach

Malbec jest także uprawiany we Włoszech (w północno-wschodniej części kraju, w regionach Abruzji i Veneto, odnotowano 267 ha jego upraw, znanego tu jako malbech, wykorzystywany jest także do kupaży na południu kraju w Apulii); w Kalifornii, gdzie także głównie wykorzystuje się go do blendów, które uzyskują dzięki niemu intensywniejsze kolor i kwasowość; Boliwii; Peru; Turcji (21 ha/ 52 akrów w 2010 roku); Mołdawii (39 ha / 96 akrów w 2009 roku); Izraelu; Meksyku; Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie (72 akrów – 29 ha), gdzie zauważalny jest wzrost upraw; na południu Australii (363 ha); w Nowej Zelandii (156 ha w 2008 roku) i Afryce Południowej.

Inne nazwy:
Agreste, Auxerrois, Cahors, Côt, Côte Noir, Pressac, Quercy
Główne obszary upraw: Francja (Południowy Zachód, Langwedocja-Roussillon, Dolina Loary i Bordeaux), Argentyna, Chile

Żródła: angielska wikipedia, J. Robinson, J. Harding, J. Vouillamoz Wine Grapes
Oprac. Marta Gorajska
Gdzie występuje
Francja (Południowy  Zachód, Langwedocja-Roussillon, Dolina Loary i Bordeaux), Argentyna, Chile 
Najlepiej podawać do
jagnięcina grill warzywa
    pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel