Wina z regionu Tokaji-Hegyalja
Wina tokajskie dzieli się na wytrawne i botrytyzowane. Te ostatnie z kolei klasyfikujemy na kategorie w zależności od metod produkcji. Tokaje odmianowe noszą nazwę szczepu, czyli powstają z jednej odmiany winorośli. Mogą być zarówno wytrawne, jak i całkiem słodkie, co jest zwykle zaznaczone na etykiecie. Wina wytrawne robione tylko z furminta aspirują do klasy premium.
Kolejna grupa to tokaje samorodne. Powstają w ten sposób, że całe kiście zarówno z pleśnią, jak i bez niej są fermentowane razem. Jeśli powstałe wino zawiera poniżej 30g/l cukru resztkowego oznaczmy je jako wytrawne (száraz). Mają one charakter zbliżony do shery fino, ponieważ są mocno utlenione. Jeśli cukru jest więcej niż 30g/l wino klasyfikowane jest już jako słodkie (édes).
Tokaje najwyższej jakości i najdroższe noszą nazwę Aszú. Ten typ wina powstaje poprzez dodanie do wina podstawowego (wytrawnego) 3 lub 4 lub 5 lub 6 puttonyos, czyli pojemników (wiaderek) tzw. ciasta aszú, czyli rozgniecionych, wysuszonych przez pleśń botrytis winogron.
Moszcz jest wyciskany i przelewany do małych beczek, niedopełnionych do końca, aby umożliwić dostęp powietrza. Wino dojrzewa w takich warunkach od 5 do 8 lat, ale później ma nadal świetny potencjał starzenia.
Najsłodszym (być może na całym świecie) winem jest eszencja. Powstaje ze skoncentrowanego soku z botrytyzowanych winogron i ma zawartość alkoholu nie większą niż 6%. Eszencje stosuje się jako dodatek do aszú, ale jeśli winiarz zdecyduje się na jej sprzedaż musi poleżeć ona w beczce przynajmniej 4 lata. Tokaj Eszencja jest najbardziej długowiecznym winem świata, nie traci swoich właściwości nawet po setkach lat leżakowania.
Oprac. Witosław Stępień