Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Wina z regionu Palatynat

Winiarskie regiony Niemiec
Palatynat jest drugim pod względem obszaru upraw winorośli regionem Niemiec. Obok Badenii jest też najcieplejszym zakątkiem kraju. Miejscami znajdziemy tu mikroklimat przypominający śródziemnomorski. Dużo słońca i niski poziom opadów ma też swoje złe strony – jest sucho. Dzięki tym warunkom niemieckie wina z Palatynatu mają w sobie zwykle nieco więcej ciała niż ich krewniaki znad Mozeli czy z Rheingau.

Odmian dopuszczonych do produkcji jest tu aż 67, najwięcej uprawia się oczywiście rieslinga, z którego robi się wina najwyższej jakości. Popularny jest też müller-thurgau, rośnie wielkość produkcji z grauburgundera, weisburgundera oraz gewurztraminera. Ponad 40% upraw zajmują odmiany czerwone, wśród których dominują dornfelder oraz spätburgunder. Ten ostatni zyskał sobie już międzynarodową sławę.

Połowa z nich powstaje jako wysokojakościowe wina wytrawne o całkiem przyzwoitych wolumenach alkoholowych. Dodajmy do tego niezwykłą rozmaitość gleb, która wprost przekłada się na niepowtarzalność win nawet wówczas, gdy powstają z tej samej odmiany. Samych odmian dopuszczonych do produkcji jest tu aż 67, z czego największy areał upraw przypada oczywiście na rieslinga. Palatynat to świat winiarski sam w sobie – życia nie starczy, by poznać choć połowę jego aromatycznych tajemnic.

Najbardziej renomowane winnice znajdują się wokół miejscowości Forst i Deidesheim w regionie noszącym nazwę Mittelhaardt.

      pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel