Wybrany punkt odbioru: brak wybranego punktu

Vosne Romanee – rekomendacja Pawła Gąsiorka

2019-03-28

Vosne Romanee – rekomendacja Pawła Gąsiorka

Przyciąga swoją nieco mroczną tajemniczością wywodzącą się z czasów, kiedy większą część tutejszych winnic uprawiali mnisi. To kraina, gdzie wina powstają w niewielkich gospodarstwach. Tutaj nie ma pięknych zamków, pobudowanych przez bogatych paryskich bankierów, które zdobią Bordeaux. Wino produkuje się w małych skromnych gospodarstwach, nazywanych po prostu domain czy maison. Każdy, kto choć trochę interesuje się winem, widział chyba zdjęcie lub rycinę przedstawiającą Chateau Margaux – najsłynniejszy zamek w Bordeaux. Majestatyczna budowla na końcu platanowej alei. A czy ktoś widział jak wygląda Domaine de la Romanée Conti? Nie pojawia się ono w popularnych albumach czy przewodnikach. A przecież to najbardziej uznane i najdroższe wino świata. Po prostu sama budowla nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Bardzo trudno ją znaleźć, a jak już znajdziesz, to jedynym znakiem potwierdzającym, ze trafiłeś do celu, jest napis DRC na przycisku domofonu.

Taka jest Burgundia. Skromna, pracowita, skupiona na produkcji najlepszego wina z dwóch odmian: pinot noir i chardonnay. To odrębna koncepcja tworzenia wina. Całkowite skupienie na terroir, czyli ziemi, która rodzi wino, a nie na umiejętnym kupażowaniu wielu odmian w pogoni za najlepszym efektem. Winiarstwo w Burgundii to ciągła rozmowa z naturą, ziemią, klimatem, słońcem i księżycem. To miejsce o wyjątkowo kapryśnej pogodzie, gdzie czasami wszystkie siły natury przeszkadzają w uzyskaniu dobrego wina. Wiosenne przymrozki i letnie gradobicia niejednokrotnie zniweczyły cały trud człowieka i pokazały mu, czym jest wobec sił Natury.

Vosne-Romanée to na pozór skromna wioska. Przypadkowy turysta nie znajdzie tu niczego ciekawego. Ale wokół niej znajdują się najdroższe i najlepsze działki w całej Burgundii.

Champy Vosne-Romanée 2011 to wino z dużą mocą i charakterem. Suknia w kolorze owocu granatu. W nosie świeże czereśnie i kwiaty bzu z lekko tostowym podbiciem. W ustach bardzo bogate, tekstura elegancka z uwodzicielską mineralnością. W młodości może być trochę surowa, ale zawsze bardzo głęboka.

Paweł Gąsiorek
Prezes firmy Dom Wina, współwłaściciel Dworu Sieraków,
sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich

Kalendarium sprawdź kalendarz wydarzeń
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel