Relacja Ogrody Wina 2019


Ogrody Wina 2019
podsumowanie największej dorocznej imprezy Klubu Domu Wina
Siódemka w tytule Ogrodów Wina 2019 przyniosła nam szczęście. Dopisała pogoda, co jest już tradycją tego wydarzenia. Nie zawiedli goście, którzy w liczbie prawie 500 przyjechali do Sierakowa z całej Polski. Zachwyciły nas wina, występujące w różnych smakach i stylach.
Wyjątkowość wina polega na tym, że jest czymś więcej niż napojem, jest stylem życia mocno powiązanym z kulturą, miejscem i ludźmi. To, co w kieliszku, jest równie ważne jak to, co poza nim. Dlatego na sierakowskiej imprezie liczy się nie tylko wino, ale również jego historia, osoba która je prezentuje, jedzenie, które do niego parujemy, a nawet muzyka, którą gramy. W tym roku po raz kolejny udało się nam osiągnąć harmonie tych wszystkich składników.
Jednym z największych i najstarszych orędowników winiarskiej kultury jest magazyn „Czas Wina”. Od kwietnia tego roku czasopismo stało się miesięcznikiem, a dokładnie w czerwcu 2019 roku ukazał się jego 100. numer. Dlatego na otwarcie salonu degustacyjnego wznieśliśmy za redakcję toast winem musującym MUS to MUS DOC Gogolino Classico Superiore, nazwane tak na cześć red. Wojciecha Gogolińskiego.
Tegoroczną nowością były tzw. Top Wines Tasting – szybkie degustacje wybranych topowych win, prowadzone przez redaktorów magazynu. Tym sposobem można było zdegustować Barolo Riserva Millenium od Salvano Vini, Amarone della Valpolicella od Monte Faustiono, La Rosa Carmenere od Vina la Rosa, Balasto z Bodegas Garzon oraz słynne Amon-Ra od Bena Glaetzera.
Na otwartej degustacji klubowicze mogli spróbować łącznie 127 win i alkoholi mocnych od 34 producentów, zaś na trzech tradycyjnych masterclassach swoje wina prezentowali winiarze z portugalskiej Fonseca, Plaimont Producteurs z Gaskonii oraz Winnicy Turnau z Polski.
Wart odnotowania jest sukces polskich producentów, którzy w 3 kategoriach zajęli pierwsze miejsca.
Drugi tradycyjny ogrodowy konkurs, wywołujący niemniejsze, a może nawet większe emocje dotyczy wyborów najpiękniejszych kapeluszy. Zadanie dla jury było naprawdę trudne, bo pomysłowość gości nie zna granic, a ilość nagród jest ograniczona. Tu na funpage’u „Czasu Wina” znajdują się zdjęcia wyróżnionych kreacji: facebook.com/czas-wina
Ostatnim mocnym akcentem imprezy Klubu Domu Wina był koncert braci Andrzeja i Jacka Zielińskich z zespołu Skaldowie – wielkiej legendy polskiego rocka. Wszyscy nucili takie przeboje jak „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Kulig”, „Szanujmy wspomnienia” i inne. Koncert zakończyła kultowa „Wiosna”.
Nagrodzone wina
Kulminacyjnym punktem klubowej wystawy było ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze wino i alkohol mocny. Każdy z gości mógł wypełnić formularz konkursowy, wskazując jeden najlepszy produkt. Poniżej prezentujemy wyniki wg kategorii i zajętych miejsc.
- Najlepsze wino białe
- Riesling, Winnica Turnau, Polska
- Yarden Chardonnay, Golan Heights Winery, Izrael
- Estate Viognier, Bodega Garzón, Urugwaj
- Najlepsze wino różowe
- Rosé, Winnica Turnau, Polska
- Pinot Grigio Rosé Casa Defra, Cielo e Terra, Włochy
- Georgian Valleys Alazani Rosé Medium Sweet, Tbilvino, Gruzja
- Najlepsze wino czerwone
- La Rosa Carménère, Viña la Rosa, Chile
- Gamla Syrah, Golan Heights Winery, Izrael
- Amat Tannat, Bodegas Carrau, Urugwaj
- Najlepsze alkohole mocne
Dziękujemy gościom za udział w wydarzeniu, naszym dostawcom za przyjazd i prezentacje produktów oraz sponsorom za wsparcie. Zapraszamy do Sierakowa na kolejne 8 Ogrody Wina w czerwcu 2020. Klub Domu Wina