Arnoux & Fils
Strona główna / Blog / Słynne winiarnie / Arnoux & Fils
Dolina Rodanu
Niełatwo jest zamknąć złożony charakter win z Doliny Rodanu w jednym zdaniu, czy nawet jednym akapicie, i właściwie nie powinno to nikogo dziwić biorąc pod uwagę, jak długi jest to region i jak zróżnicowane wina mogą z niego pochodzić. Północ i Południe to właściwie dwa zupełnie odmienne regiony winiarskie. W końcu należą do dwóch różnych stref klimatycznych, a wina każdego z nich powstają w oparciu o inne odmiany. W charakterze bywają niezwykle odmienne: lekki, subtelny syrah nierzadko z dodatkiem viogniera nijak się przecież ma do masywnego, mocnego i ekstraktywnego châteauneuf-du-pape, kupażu aż kilkunastu odmian wygrzewających się w śródziemnomorskim słońcu.
Północna część Doliny Rodanu, poddana wpływom klimatu kontynentalnego, z chłodnymi zimami, ale i gorącymi latami, koncentruje się głównie na dwóch odmianach. Wśród czerwoności bezapelacyjnie króluje syrah, z kolei biel reprezentuje tu w większości viognier, któremu niekiedy towarzyszą marsanne i roussanne. Tradycyjnie dodaje się tutaj białe szczepy do lokalnego króla czerwieni, syraha, aby złagodzić jego ciężar i podbić aromatyczność wina. Północna część Doliny Rodanu ze swymi winnicami malowniczo położonymi na stromych, opadających w stronę rzeki tarasach cieszy się zasłużoną sławą wśród enoturystów.
Z kolei na Południu terroir nie jest aż tak jednorodne, w związku z czym znajdziemy tutaj zarówno większy wachlarz odmian, jak i stylów wina. Tutejszy klimat jest znacznie łagodniejszy, typowo śródziemnomorski. Suche lata zmuszają rodańskich winiarzy do nawadniania winnic. Wśród czerwonych odmian prym w tych stronach wiodą grenache i mourvèdre, które w połączeniu z syrahem tworzą słynną, charakterystyczną dla tego obszaru mieszankę „GSM”.
Apelacje
Jak na francuskie standardy, system apelacyjny Doliny Rodanu nie jest szczególnie rozbudowany czy skomplikowany. Na dole piramidy znajduje się regionalna apelacja łącząca Północ z Południem, czyli AOP Côtes-du-Rhône, skąd pochodzi wiele soczystych, dorodnych win czerwonych, których podstawę stanowi grenache (minimum 40 procent). Uzupełnia się je kolejno syrahem, mourvèdre i innymi szczepami czerwonymi. Wina białe z kolei mogą zawierać maksymalnie 20 procent innych odmian niż grenache blanc, clairette, marsanne, roussanne, bourboulenc i viognier. Dopuszczalny minimalny poziom alkoholu wynosi 10 procent. Apelacja ta obejmuje swoim zasięgiem 171 gmin na odcinku 200 kilometrów między Vienne a Awinionem.
Następne w kolejności w południowej Dolinie Rodanu mamy apelacje podstawowe, wśród których wymienia się zwykle AOP Ventouxoraz wysunięte na północ AOP Grignan-les-Adhémar. AOP Ventoux to apelacja rozciągająca się na północ od rzeki Calavon, obejmująca 51 gmin w departamencie Vaucluse. Charakteryzuje się umiarkowanym śródziemnomorskim klimatem z wyraźniejszym niż w Luberon wpływem gór. Najwięcej powstaje tu win czerwonych, opartych na grenache, syrah, cinsault, mourvèdre oraz carignan. W stylu przypominają klasyczne rodańskie kupaże, są uniwersalne, bogate w aromaty, a w najlepszych wydaniach charakteryzują się żywiołowością i świeżością na podniebieniu.
AOP Grignan-les-Adhémar to dość duża pod względem obszaru apelacja w północnej części południowego Rodanu. Czerwone wina są tu produkowane z syrah, grenache,carignan, mourvèdre i cinsault. Wina te charakteryzują się bukietem złożonym z przypraw, czarnych i czerwonych owoców oraz lukrecji, mogą dojrzewać do 10 lat.
Bardziej wyrafinowane, długowieczne wina, idąc dalej w górę klasyfikacji rodańskiej, etykietuje się jako gminne, czyli Côtes-du-Rhône Villages. Na samym szczycie z kolei znajduje się siedemnaście crus, do których na Południu należą: Châteauneuf-du-Pape, Gigondas, Lirac, Tavel, Vacqueyras, Rasteau (wraz z Rasteau VDN), Beaumes-de-Venise (wraz z Muscat de Beaumes-de-Venise), Vinsobres, Cairanne; na Północy z kolei: Côte-Rôtie, Condrieu, Château-Grillet, Saint-Joseph, Crozes-Hermitage, Hermitage, Cornas i Saint-Péray.
AOP Cairanne to znajdująca się w północno-zachodniej części Vaucluse apelacja, obejmująca tylko jedną gminę. Panuje to klimat suchy, śródziemnomorski. Charakteryzuje się dużą ilością słońca i silnym wpływem mistrala. Cairanne dopiero w 2016 roku awansowało do poziomu samodzielnego cru. Wciąż jeszcze można spotkać butelki z tej gminy sygnowane jako AOC Côtes-du-Rhône Villages Cairanne. Wina czerwone stanowią tu ponad 90 procent produkcji. W nosie charakteryzują się aromatami czerwonych owoców i przypraw, na podniebieniu z kolei dominuje słodycz i gładkość tanin, z eleganckim, złożonym finiszem. Powstają z kupażu, w którym co najmniej połowę musi stanowić grenache, a syrah i mourvèdre – minimum 20 procent.
W 2005 roku do miana cru awansowały wina czerwone z gminy Beaumes-de-Venise. To wina mocno owocowe, wręcz likierowe w nosie, z czasem wzbogacane o aromaty czarnych owoców, skóry i ściółki leśnej. Do ich produkcji używa się oczywiście grenache, syrah i pozostałych czerwonych odmian jako dodatków. Ich potencjał dojrzewania ocenia się na pięć do ośmiu lat.
Jednym z najwyżej cenionych cru południowego Rodanu jest AOP Vacqueyras, gdzie winorośl uprawia się głównie na piaszczysto-gliniastych glebach. Powstające tu czerwone wina stanowią aż 95 procent produkcji i charakteryzują się głęboką barwą, aromatami czarnej wiśni i jeżyn, z nutami owoców kandyzowanych i fig. W ustach z kolei dominują niuanse pikantne, z dodatkiem skóry i dziczyzny, lekko przydymione i pieprzne, o wyrazistej taniczności. Grenache noir musi w nich stanowić co najmniej 50 procent blendu, natomiast syrah i mourvèdre nie mniej niż 20.
AOP Gigondas to bardzo stare cru z 1971 roku. Produkuje się tu wina masywne, o gęstej owocowości i aksamitnej taniczności. Cechują się również wysoką zawartością alkoholu sięgającą 15, a nawet 16 procent. Wina z tej apelacji muszą składać się maksymalnie w 80 procentach z odmiany grenache, z co najmniej 15 procentowym dodatkiem syrah i mourvèdre. 10 procent mogą stanowić inne czerwone odmiany z wyłączeniem carignan, którego w tejże gminie nie darzy się szczególnym szacunkiem.
AOP Châteauneuf-du-Pape, czyli „stary zamek papieża” to najstarsza francuska apelacja. To właściwie od niej zaczęła się trwająca nieprzerwanie do dziś tradycja ochrony prawnej znanych i cenionych win. Tutejsze białe châteauneuf, jedne z najwspanialszych win świata, powstają jedynie na marginesie produkcji potężnie zbudowanych, mocnych czerwonych win kupażowanych z aż dziewięciu różnych rodańskich odmian (grenache, cinsault, mourvèdre, syrah, muscardin, vaccarèse, counoise, picpoul, terret). Ich potencjał dojrzewania ocenia się na 10–12 lat.
AOP Crozes-Hermitage jest najpopularniejszą i najczęściej spotykaną apelacją północnego Rodanu. Powstała w 1937 roku i obejmuje 11 gmin położonych w Drôme na lewym brzegu Rodanu. Aż 90 procent produkcji win stanowią wina czerwone. Obszar ten nie jest jednorodny; na północy panuje klimat umiarkowany z silnymi wiatrami, z kolei w południowej części odczuwalny jest delikatny wpływ klimatu śródziemnomorskiego. W apelacji tej używa się wyłącznie odmiany syrah, choć dozwolony jest mały dodatek odmian białych. Powstają tu wina o ciemnogranatowej barwie, harmonijne, z równowagą pomiędzy owocami a taninami. Aromaty czerwonych owoców i kwiatów z biegiem lat nabierają więcej nut przypraw i skóry.
Od Chavanay na północy do Guilherand na południu na długości około 50 kilometrów rozciąga się
apelacja AOP Saint-Joseph. Obejmuje ona 23 gminy w Ardeche i 3 w Loarze. Początkowo, kiedy
powstawała w latach 50. ubiegłego wieku, była znacznie mniejsza, jednak sukces lokalnych win
skłonił władze regionu do jej znacznego rozszerzenia w 1969 roku. Cechuje ją klimat kontynentalny, a winnice uprawiane są na tarasach. Głównym składnikiem tutejszych gleb jest granit z dodatkiem
margli. Główną, a zarazem jedyną, uprawianą odmianą czerwoną jest syrah, przy czym dozwolone
jest dodanie do ostatecznego blendu 10 procent białych odmian roussanne i marsanne. Powstają tu
wina mocne o pieprznych aromatach przypraw z nutą fiołka. Są to jedne z najbardziej cenionych win
nie tylko Doliny Rodanu, ale i całej Francji.
Arnoux & Fils
Powstałe w 1717 roku w Vacqueyras Arnoux & Fils to jedno z najstarszych i jednocześnie ostatnich rodzinnych przedsiębiorstw w Dolinie Rodanu. Rodzinna winiarnia trwa nieprzerwanie od trzech stuleci i kultywuje tradycje przodków. Wiedza i doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat sprawiają, że firma dysponuje szeroką ofertą win o wysokiej jakości, niezależnie od tego, czy powstały z owoców zebranych z rodzinnych winogradów w obrębie posiadłości Château Lestours Clocher czy z winogron skupowanych od lokalnych producentów.
Uprawa winorośli jest związana z rodziną Arnoux od 1717 roku, kiedy to hrabia François de Castellanne, de Lauris, de Vassadel, de Gérard, markiz Ampuis, de Lagneroux, właściciel ziemski Vacqueyras i okolic podarował działkę obsadzoną winoroślą Pierre’owi Bovis – przodkowi rodziny Arnoux. W ten sposób w rodzinie zapoczątkowano tradycje winiarskie z powodzeniem kultywowane do dziś. Należące obecnie do rodziny Arnoux winogrady rozciągają się na obszarze 40 hektarów.
W obliczu rosnącego pobytu oraz ugruntowanej reputacji win tworzonych przez Arnoux, w 1936 roku rozpoczęto produkcję także z lokalnie kupowanych winogron. Dzięki tej zmianie Arnoux byli w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów szukających win z różnych apelacji Doliny Rodanu. Odpowiedzialny za tę decyzję Aimé Arnoux wprowadził tym samym rodzinną firmę na nowe tory. Zarządzanie rodzinnym interesem powierzył swoim synom: Jean-Marie i Régis. Obecnie firma pozostaje w rękach kolejnych przedstawicieli rodu; Marc i Jean-François, synowie Jean-Marie, są spadkobiercami rodzinnego know-how.
W rodzinnych winnicach o gliniasto-wapiennym podłożu, w łagodnym klimacie śródziemnomorskim uprawiane są charakterystyczne dla Doliny Rodanu odmiany takie jak grenache, syrah, mourvèdre, cinsault, grenache blanc i clairette. Powstają z nich wspaniale skoncentrowane, aromatyczne, idealnie wyważone wina, stanowiące idealną ekspresję niejednorodnych siedlisk Doliny Rodanu.
|
||
Dorota Romanowska
Przewodniczka enoturystyczna z wieloletnim doświadczeniem, redaktor magazynu „Czas Wina”. Posiada międzynarodowy tytuł WSET Level 3. Szczególnie interesuje ją kultura, historia i winiarstwo Półwyspu Iberyjskiego, Ameryki Łacińskiej oraz Włoch. |
WINA
Poniżej prezentujemy wina Arnoux & Fils dostępne w ofercie Domu Wina.