Ogrody Wina 2024
SZTUKA | KONKURSY | PROGRAM | MASTERCLASSY | CENY | PAKIET WEEKENDOWY | DOJAZD
12. Ogrody Wina w Dworze Sieraków to kolejna edycja salonu degustacyjnego lubianego i docenianego przez członków Klubu Domu Wina i zaprzyjaźnionych wielbicieli wina. Zorganizowane z rozmachem czerwcowe spotkania z winiarzami z całego świata jak co rok odbędą się w pięknym otoczeniu dworskiego parku, a towarzyszyć im będą artystyczne wzruszenia i wyśmienita zabawa. Nie zabraknie dobrze znanych gwiazd, win premierowych oraz utalentowanych enologów, którzy podzielą się doświadczeniem i emocjami związanymi z tworzeniem win – emocje są przecież najważniejsze!
I to właśnie gorące emocje staną się znakiem rozpoznawczym 12. edycji Ogrodów Wina: degustacje najlepszych win, spotkania z przyjaciółmi, piękno przyrody i obcowanie ze sztuką przysporzy wielu różnorodnych wrażeń.
Na ponad 20 stoiskach przedstawimy medalowe wina oraz alkohole mocne nagradzane i opisywane w międzynarodowych magazynach, takich jak „Decanter”, „Wine Spectator” czy „The Wine Advocate”. Prezentowane wina i alkohole pochodzą z różnych kontynentów i wielu regionów, takich jak Bordeaux, Burgundia, Szampania, Langwedocja we Francji, Toskania i Apulia we Włoszech, Katalonia, Priorat, Lewant, Ribera del Duero w Hiszpanii, Słowenia, Austria, Tokaj na Węgrzech, Morawy w Czechach, Mołdawia, Palatynat w Niemczech, Polska, Szkocja, Irlandia, Peloponez w Grecji, Gruzja, Mendoza w Argentynie i Urugwaj w Ameryce Południowej, Kalifornia w USA, Izrael oraz Australia.
SZTUKA, gwiazdy i emocje
Tworzenie najlepszych win jest sztuką. Dobrej sztuki i artystycznych wzruszeń nie może więc zabraknąć w parku Dworu Sieraków, który na czas Ogrodów Wina stanie się naturalnym salonem wystawowym. W tej niesamowitej scenerii, wśród starych drzew i kwitnących kwiatów sztuka, wyroby artystyczne i piękna muzyka dopełnią czas kosztowania win i rozmów na ich temat.
Wieczorem, już po zamknięciu degustacji, zapraszamy na recital Zbigniewa Zamachowskiego – śpiewającego aktora, gwiazdy scen warszawskich i filmów takich twórców jak Krzysztof Kieślowski. Dysponujący niezwykle piękną barwą głosu i słynący z talentu interpretacyjnego aktor zabierze nas w podróż po świecie emocji – od lirycznej zadumy po szczere rozbawienie.
Wcześniej, w specjalnie przygotowanej strefie spotkań z literaturą, na gości Ogrodów Wina czekać będą autorzy książek o winie. Będzie można poprosić o autograf, przysłuchać się wywiadom, zadać pytania, a także zaproponować nowe tematy do kolejnych książek naszych autorów. Dla wytrwałych czytelników – konkursy z nagrodami.
Sztuka doboru wina do potraw
Degustację alkoholi będzie można rozszerzyć o doświadczenie food pairingowe. Na stoiskach kulinarnych rozstawionych w parku uczestnicy znajdą informacje z sugestiami doboru wina do podawanych potraw. Dania będą reprezentować różne style i będą podzielone na kilka kategorii:
- Tradycja: wojskowa grochówka, bigos myśliwski, żurek
- Grill: mięsa i ryby
- Zdrowo i wege: produkty bezglutenowe i bez laktozy, świeże soki, owoce i zdrowe przekąski
- Orientalnie: bufet sushi i kuchnia indyjska
- A może inne kulinarne inspiracje?: dania wege z różnych stron świata
Kapelusze, KONKURSY i ekologia
Salony wymagają elegancji, zatem w przestrzeniach salonu degustacyjnego i wystawowego piękne nakrycia głowy: kapelusze, meloniki czy fascynatory prezentują się wyśmienicie. Zapraszamy do kreatywnej zabawy i wzięcia udziału w konkursie na Najpiękniejsze Kapelusze Ogrodów Wina. Przy tworzeniu kapeluszowej kreacji tradycyjnie prosimy o nawiązanie do tematu wydarzenia czyli wina i sztuki. Komisja konkursowa składająca się z fundatorów nagród – partnerów Ogrodów Wina – przyznawać będzie dodatkowe punkty za artystyczną ekspresję i emocjonalne podejście do tematu. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w finałowej części salonu degustacyjnego.
Nie zabraknie również emocji konkursowych związanych z winem. Spośród win i alkoholi mocnych prezentowanych podczas salonu degustacyjnego będzie można wybrać swoich faworytów w kilku kategoriach (wina białe, czerwone, różowe, alkohol mocny). Ogłoszenie wyników Konkursu na najlepsze wino Ogrodów Wina to okazja do zdobycia ulubionego wina na własność.
Listy win oraz formularze do głosowania będą dostępne w specjalnie przygotowanej aplikacji umożliwiającej oddawanie głosów na ulubione wina, a także wybranie win do zamówień. Aplikację będzie można pobrać na swój smartfon przed Ogrodami Wina korzystając z linków na stronach www oraz w dniu wydarzenia np. w recepcji. Zastępując drukowane informatory i papierowe karty do głosowania systemem elektronicznym chronimy środowisko wpisując się w bardzo widoczny w świecie winiarskim nurt zrównoważonego rozwoju i ekologii. Na stoiskach degustacyjnych znajdzie się wiele etykiet win ekologicznych.
Program
12. Ogrody Wina ze sztuką | Plenerowy Salon Degustacyjny
8 czerwca 2024 (sobota) | Dwór Sieraków k. Krakowa
15.30
Otwarcie 12. Ogrodów Wina
15.30–19.00
Otwarta degustacja win z całego świata
od 16.00
Speed tastings win wybranych przez sommelierów z Domu Wina oraz enoprzewodników z Podróży z Winem
16.30–18.30
Masterclassy – dodatkowo płatne degustacje komentowane
19.00
Zakończenie degustacji
20.00
Koncert Zbigniewa Zamachowskiego
21.30
Otwarty parkiet taneczny – DJ
Przez cały czas trwania imprezy, dla uczestników dostępna będzie strefa chill out przy basenie oraz namiot z balijskim SPA
Masterclassy
Różne oblicza Burgundii
Podczas Ogrodów Wina zapraszamy na wyjątkową degustację mistrzowską, tym razem w całości poświęconą winom z najsłynniejszego regionu winiarskiego świata czyli z Burgundii. Nie znaczy to jednak, że degustacja będzie monotonna. Wręcz przeciwnie – będzie to znamienita okazja, aby poznać wina z różnych posiadłości, z odrębnych apelacji i niepowtarzalnych terroirs.
Lista win do degustacji:
- Henri de Villamont Vosne-Romanée
- Nuiton-Beaunoy Pommard
- Nuiton-Beaunoy Gevrey-Chambertin 1er Cru Monopole "Clos du Chapitre"
- Henri de Villamont Grands Echezeaux Grand Cru 2018
- Henri de Villamont Clos de Vougeot Grand Cru 2012
- Henri de Villamont Chassagne-Montrachet 1er Cru "Les Embazées"
Cena: 400 zł/os.
Dwór Sieraków – polskie wódki rzemieślnicze
Świetna okazja, by poznać alkohole wytwarzane według oryginalnych, starych receptur związanych z tradycjami polskiego dworu. Zapraszamy na przekrojową degustację produkowanych w limitowanych ilościach alkoholi prezentujących różne style i smaki. Wśród nich będą także te leżakujące w amerykańskich i francuskich beczkach – Palona Sauternes Cask Finished i Palona Château Kirwan Cask Finished. A na koniec ciekawostka – degustacja porównawcza dwóch Jarzębiaków, które dzieli wiele lat spędzonych w butelce.
Lista alkoholi do degustacji:
- Dwór Sieraków Superior
- Dwór Sieraków Pieprzowa
- Dwór Sieraków Śliwa z Tarniną
- Dwór Sieraków Palona Pułkownika Boruty
- Palona Sauternes Cask Finished
- Palona Château Kirwan Cask Finished
- Dwór Sieraków Jarzębiak 2016
- Dwór Sieraków Jarzębiak 2024
Cena: 90 zł/os.
Duckhorn Vineyards – Kalifornia i nie tylko
Zapraszamy na degustację porównawczą znakomitych win kalifornijskich, podczas której spróbować będzie można win powstałych z ikonicznych tamtejszych odmian, takich jak chardonnay i cabernet sauvignon, ale reprezentujących zupełnie odmienne style. Kolejne dwa komentowane wina także będą skrajnie różne, ale to z racji cech charakterystycznych szczepów winorośli wykorzystanych do ich produkcji – merlota i pinot noir. Kiedy jak kiedy, ale podczas tej degustacji na pewno solidnie będzie można poszerzyć wiedzę na temat win słonecznej Kalifornii i jej rozlicznych siedlisk, a przede wszystkim organoleptycznie przekonać się, jak bardzo odmienne owe wina potrafią mieć oblicza.
Lista win do degustacji:
- Duckhorn Vineyards Napa Valley Cabernet Sauvignon
- Decoy California Chardonnay
- Decoy California Merlot
- Goldeneye Anderson Valley Pinot Noir
- Greenwing Columbia Valley Cabernet Sauvignon
- Kosta Browne One-Sixteen Chardonnay
Cena: 180 zł/os.
Ceny i rodzaje biletów
PAKIET SILVER
Cena klubowa: 390 zł/os. | Cena poza klubem: 490 zł/os.
Cena obejmuje:
- udział w otwartej degustacji win w ramach Ogrodów Wina 2024
- 100 talarów sierakowskich na zakup produktów z dostępnej w ramach Ogrodów Wina 2024 bogatej i zróżnicowanej oferty kulinarnej
- kieliszek degustacyjny, materiały informacyjne
- koncert Zbigniewa Zamachowskiego
PAKIET GOLD
Miejsca w wydzielonej, zadaszonej strefie, w której można będzie zarezerwować stolik wyłącznie dla siebie i swoich znajomych oraz mieć dostęp do szeregu dodatkowych usług.
Cena klubowa: 640 zł/os. | Cena poza klubem: 740 zł/os.
Cena obejmuje:
- miejsce siedzące w wydzielonej strefie GOLD
- otwarty bufet w godzinach 13.00–19.00
- 50 talarów sierakowskich na zakup produktów z dostępnej w ramach Ogrodów Wina 2024 bogatej i zróżnicowanej oferty kulinarnej
- zasiadaną kolację serwowaną
- udział w otwartej degustacji win w ramach Ogrodów Wina 2024
- kieliszek degustacyjny, materiały informacyjne
- koncert Zbigniewa Zamachowskiego
- concierge
Lokalna waluta
Wraz z biletem uczestnicy otrzymają tzw. talary sierakowskie, czyli żetony, które będzie można wymieniać na wina, dania i przysmaki z oferty kulinarnej Ogrodów Wina, a także na atrakcje z oferty Wellness Dworu Sieraków.
A może weekend PEŁEN EMOCJI?
Zapraszamy na weekend z Ogrodami wina – dla gości Dworu Sieraków, którzy zarezerwują przedłużony pobyt, przygotowaliśmy pakiet atrakcji kulinarnych, winiarskich i turystycznych. Wśród nich kolację z udziałem producentów, degustacje komentowane oraz całodniową wycieczkę w urokliwy Beskid Wyspowy.
Pakiet PEŁEN EMOCJI
6 czerwca (czwartek)
Masterclass – Bordeaux kontra reszta świata
Pojedynek gigantów – najsłynniejszy region winiarski stanie na przeciw wszystkim regionom świata, w których tradycja bordoska nie jest jedynie powielana, ale twórczo reinterpretowana. Podczas degustacji komentowanej porównamy wina z Bordeaux i spoza Bordeaux, wyprodukowane z tych samych odmian i reprezentujące podobne style. Kto wygra – zadecydują goście masterclassu.
Masterclass – Bordeaux kontra reszta świata | Cena: 190 zł/os.
Bordeaux – książęta krwi, czyli nie tylko merlot i cabernet sauvignon
Kolacja degustacyjna z daniami kuchni fusion, do których dobrane zostaną wina z odmian, które zgodnie z przepisami apelacji Bordeaux mogą być wykorzystywane do tworzenia tamtejszych win, ale dziś stanowią ledwo tło dla merlota i cabernet sauvignon. A przecież w przeszłości nad Żyrondą królowały malbec, carmenere, petit verdot czy cabernet franc. Najlepsze przykłady win z tych i innych odmian serwowane podczas kolacji pochodzić będą z całego świata.
Kolacja degustacyjna – Bordeaux – książęta krwi | Cena: 290 zł/os.
7 czerwca (piątek)
Wycieczka Slow food pod Krakowem czyli wino, piwo i ogień w kuchni | Cena: 750 zł/os.
Zapraszamy na całodzienny wypad w malowniczy Beskid Wyspowy. Towarzyszyć nam będzie polskie wino, klasztorne piwo i lokalne smaki. W oddalonej o nieco ponad 20 kilometrów od Dworu Sieraków, położonej wśród zielonych wzgórz wsi Szczyrzyc znajduje się działający nieprzerwanie od XIII wieku klasztor cystersów, w którym do dziś działa gospodarstwo rolne słynące z podtrzymywania tradycji hodowli krów rasy czerwonej polskiej. Sery produkowane z ich mleka wyróżniają się wyjątkowymi walorami. W graniczącym z opactwem browarze spróbujemy rzemieślniczego piwa Frater powstającego w oparciu o pochodzącą z XVII wieku klasztorną recepturę. Zapoznamy się też z tajnikami wytwarzania tutejszego piwa, a także zwiedzimy muzeum działające w barokowych budynkach klasztornych. Po drodze do Szczyrzyca odwiedzimy pustelnię św. Benedykta pod Diabelskim Kamieniem – pierwszy pustelnik zamieszkał w skalnej szczelinie na początku XIX wieku. W cieniu tej tajemniczej formacji sprawdzimy jak smakuje lokalny cydr. Lunch zjemy w ognistej atmosferze jedynego w swoim rodzaju RestoBaru Ogień prowadzonego przez rodzinę Lorków – dobrze znaną wielbicielom ruchu Slow Food. W tej leśnej restauracji na świeżym powietrzu gotują najlepsi polscy szefowie kuchni, a musujące i spokojne wina od Lorków zyskują uznanie krytyków winiarskich. W Szczyrzycu działają jeszcze dwie inne winnice – odwiedzimy jedną z nich, należącą do dr. Przemysława Banacha – wykładowcy i enologa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Podczas degustacji win na stole pojawią się także produkty z pobliskiej Eko Farmy. Po dniu pełnym wrażeń i smaków wrócimy na kolację do Dworu Sieraków.
Kolacja Winemakers’ Dinner | Cena: 350 zł/os.
Tradycyjnie, w wieczór poprzedzający Ogrody Wina, zapraszamy na wyjątkową kolację, w której będą uczestniczyli także enolodzy i przedstawiciele winnic. Każdy z nich zaprezentuje polecane przez siebie wino, któremu będą towarzyszyły dania inspirowane regionalnymi przepisami.
8 czerwca (sobota)
od 15.30
12. Ogrody Wina
Zarezerwuj pakiety pobytowe i korzystaj ze zniżek oraz dodatkowych atrakcji.
SZCZEGÓŁYUWAGA: Informacja oraz rezerwacja miejsc na wszystkie imprezy u konsultantów klubowych oraz pod nr. tel. 722 100 224 lub e-mail: wycieczka@wine-service.pl
Jak dojechać do Dworu Sieraków?
1. Własnym samochodem z Krakowa ok. 22 km – parking bezpłatny.
2. Z Krakowa, korzystając z usług Taxi Icar (około 120 zł za kurs z centrum miasta).
3. Zorganizowanymi autokarami.
UWAGA! Udział w przejeździe zorganizowanym wymaga wcześniejszej rezerwacji mailowej na adres wycieczka@wine-service.pl
Trasy przejazdu zorganizowanego
Trasa: Wrocław – Sieraków – Wrocław – autobusem dalekobieżnym
Wyjazd z Wrocławia o godz. 10.00 z parkingu przy Aquaparku, ul. Borowska 99. Opłata w dwie strony z Wrocławia: 150 zł/os.
Trasa: Katowice – Sieraków – Katowice – autobusem dalekobieżnym
Wyjazd z Katowic o godz. 13.30 z parkingu przy stacji BP/McDonald's przy autostradzie A4, al. Górnośląska 40a. Opłata w dwie strony z Katowic: 80 zł/os.
Trasa: Kraków – Dwór Sieraków – Kraków
Wyjazd z Krakowa o godz. 14.30 z parkingu przed Carrefour Zakopianka (w pobliżu ul. Zakopiańskiej). Opłata w dwie strony: 60 zł/os.
Wyjazd autokarów z Sierakowa do Katowic i Wrocławia o godzinie 23.00
Wyjazd autokaru z Sierakowa do Krakowa o godzinie 23.00
Organizatorzy
UWAGA! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie bądź przesunięcia imprezy na inny termin.