Jakie wino wybrać na grilla lub piknik? | |||||
2021-04-22 | |||||
Zaczyna się wiosna. W tym roku zbliża się wprawdzie bardzo wolnym krokiem i z oporami ale, mamy nadzieję, że w końcu nadejdą ciepłe dni. Wtedy chętnie wyprowadzimy się do parków, lasów i ogrodów. Podczas wycieczek, towarzyskich spotkań czy rodzinnych weekendów często będziemy jadali na świeżym powietrzu. Warto dobrze przygotować się do piknikowego sezonu, także pod kątem enologicznym.
Wino na grillaJakie wino do kosza piknikowego?Wszyscy lubimy pikniki. Sielska atmosfera słodkiego nicnierobienia, świeżość powietrza, które cudownie wzmaga apetyt, towarzystwo bliskich osób i piękne (na ogół) okoliczności przygody to coś, co powinno nas skłaniać do przygotowania na taką okazję czegoś wyjątkowego do jedzenia i picia. Naturalnie inny prowiant zabierzemy na biwak podczas wielogodzinnej górskiej wycieczki, a inny zapakujemy do wiklinowego kosza na spacer pośród winnic i sadów. Zachęcam jednak do tego, aby przygotowując piknikowe potrawy rozwinąć skrzydła i wyjść poza pomidora, ogórki i jajko na twardo (skąd inąd moje ulubione). Pieczony drób wszelkiej maści; pasztety i terriny, pasty, humusy i tapenady, marynowane w oliwie i ziołach warzywa; bułki, tortille, tarty i zapiekanki wszelkiego autoramentu. W takim zestawie nie powinno zabraknąć wina. Powinno być to coś jak najbardziej uniwersalnego. Zawsze dobrym pomysłem będzie butelka różowego wytrawnego wina, ewentualnie jakaś lekka czerwień. Dobrze się sprawdzi tu nowozelandzki pinot noir lub coś z beaujolais. Jeżeli piknik ma być wyjątkowy – to naturalnie dobrym wyborem będzie butelka wina musującego – cavy, prosecco, a najlepiej szampana.
Jakie wino do sałaty i ziół?Zdecydowanie warto podać aromatyczne winoNie ma lepszego miejsca na piknik niż pachnący nagrzanymi w słońcu ziołami ogród lub taras. Pełno jest takich miejsc nad Morzem Śródziemnym czy w innych południowych krainach. Zauważam jednak, że i w Polsce – dzięki ocieplającemu się klimatowi, ale też naszym ogrodniczym zainteresowaniom, coraz częściej mamy okazję biesiadować pośród zapachów ziół: śródziemnomorskiej lawendy, bazylii i rozmarynu czy też lokalnych majeranków, mięty i macierzanki. Nie ma nic fajniejszego, niż dodanie do sosu czy sałatki ziół rosnących dosłownie pod ręką. I nie ograniczajmy się do kilku łodyżek czy listków – zachęcam by obficie, nawet przesadnie korzystać z wiosennej zieleniny. Wzorem powinni być tu Ormianie, którzy podczas jednego posiłku potrafią zjeść po sporym pęczku bazylii, pietruszki czy kolendry na rodzinę. Przy takiej ilości świeżych ziół warto podać jakieś zdecydowanie aromatyczne wino. Naturalnym wyborem będzie tu sauvignon blanc lub pinot grigio.Jakie białe wina wybrać na grilla?Najlepiej wybrać wina dość wyraziste i intensywneCoraz częściej na polskich rusztach zamiast kiełbasy i boczku pojawiają się warzywa, sery, drób oraz ryby i owoce morza. Przy takim menu częściej sięgniemy po białe odmiany. Powinny to jednak być wina dość wyraźne i intensywne, aby mogły bez trudu przebić się przez aromaty dymu, przypieczki czy intensywnych przypraw, które stosujemy obficiej niż w tradycyjnej kuchni. Najbardziej uniwersalnym winem, które mógłbym polecić do białych warzyw i mięs z rusztu jest leżakowane w beczce chardonnay. Sprawdzi się w każdych plenerowych okolicznościach. Sugeruję skosztować je przede wszystkim z tostowaną na ogniu bagietką posmarowaną lekko roztapiającym się ziołowo-czosnkowym masłem. Przy takim zestawieniu nie trzeba już niczego więcej.
Jakie czerwone wina wybrać na grilla?Na tarasie cieszmy się bogatymi, pełnymi aromatów winamiPrzywiązani do tradycji, a także kierując się wygodą i gwarancją sukcesu, najczęściej grillujemy mięso – w postaci kiełbas, szaszłyków czy odpowiednio marynowanych mięsnych steków. Jeżeli na naszym ruszcie dominują dania cięższe, znacznie bardziej tłuste i mocniej przypieczone – to powinniśmy sięgnąć po zdecydowanie mocniej zbudowane wina. Będziemy szukali czerwonych win, które dojrzewały w dębowych beczkach – ich aromat dobrze połączy się z nutami dymnymi w potrawie. Ważne, aby miały też one dość intensywne taniny, gdyż te z kolei dobrze zasmakują nam w towarzystwie dań tłustych i mocno doprawionych. Na grillową kolacją proponuję zabierać wina niezbyt stare i niezbyt skomplikowane. Wielkie apelacje z Bordeaux czy Piemontu zostawmy na inne okazje, a wiosną, na tarasie cieszmy się bogatymi, pełnymi aromatów winami z Barossy, Kalifornii, Argentyny czy Południowych Włoch.Ważna jest temperatura podania winaMiejmy pod ręką schładzaczy lub specjalną torbęPamiętajmy, że podczas posiłków jedzonych w plenerze, panujące wokół temperatury zazwyczaj znacznie przekraczają standardowe 22 stopnie, które mamy w domach. W związku z tym chętniej pijemy chłodniejsze napoje – dlatego na naszym pikniku nie powinno zabraknąć win białych, różowych oraz młodych win czerwonych, które w tym przypadku także podamy schłodzone nieco bardziej niż zazwyczaj (około 15˚C). Pamiętajmy też o tym, że w wysokich temperaturach panujących zazwyczaj wiosną i latem, wyniesione na zewnątrz wino znacznie szybciej się ociepli i straci na uroku. Miejmy więc na podorędziu krater z wodą i lodem lub, co znacznie wygodniejsze, któryś z niezwykle użytecznych schładzaczy do wina lub specjalną torbę chłodzącą do wina.
|
Polecane
Kalendarium
sprawdź kalendarz wydarzeń